List motywacyjny i CV – jak stworzyć idealne dokumenty aplikacyjne

Filed in Biznes by on 13 lutego 2013 0 Comments

Osoby, które przystępują do przygotowywania dokumentów aplikacyjnych często napotykają na pewne niejasności. Z jednej strony mówi się im, że list motywacyjny nie powinien być schematyczny, a życiorys nie może przypominać jednego z wielu dokumentów tego typu posiadając swoje cechy indywidualne, a z drugiej coraz częściej można usłyszeć o tym, że pracodawcy wcale nie są nastawieni szczególnie entuzjastycznie do kandydatów przygotowujących CV niezgodne z jakimikolwiek zasadami. Jak zatem postępować, żeby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, a jednocześnie nie wydać się potencjalnemu pracodawcy po prostu jedną z wielu osób, które nie posiadają żadnej indywidualnej charakterystyki? Jak łatwo się domyślić, rozwiązaniem może być przede wszystkim zachowanie umiaru.

Kiedy można napisać oryginalny list motywacyjny

Owszem, zarówno CV¸ jak i stanowiący jego uzupełnienie list motywacyjny powinny odbiegać od schematów, nie wolno jednak zapominać o tym, że istnieją wymogi formalne, których w żadnym wypadku nie można ignorować. Pamiętajmy zatem, że życiorys i list powinien być pisany na białym papierze jedną ze standardowych czcionek, idealna jest zaś sytuacja, w której oba dokumenty zawierają po jednej stronie. Owszem, istnieje przynajmniej kilka stanowisk, w przypadku których osoba ubiegająca się o ich objęcie może zdecydować się na pewne odstępstwo od podanych powyżej reguł. Odstępstwo jest dopuszczalne również wówczas, gdy potencjalny pracodawca zasugeruje taką możliwość w zamieszczonym przez siebie ogłoszeniu. W innych przypadkach jednak przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad jest najprostszą droga do wywarcia pozytywnego wrażenia na osobach, które będą czytały przedstawione przez nas dokumenty aplikacyjne.

Zasady pisania dokumentów aplikacyjnych

Dość uniwersalne wydają się również zalecenia odnoszące się do sposobu pisania listu motywacyjnego i życiorysu, zasady te powinny być przy tym w szczególny sposób przyswojone przez osoby charakteryzujące się tak zwanym „lekkim piórem”. Przyjmuje się zatem, że zarówno list motywacyjny, jak i przygotowywane przez nas CV powinny być pisane w sposób maksymalnie zwięzły, bez używania złożonych zdań i niestandardowych form wypowiedzi. Ponownie warto podkreślić, że niekiedy można odstąpić od tej reguły, w zdecydowanej większości przypadków jednak próba wyróżnienia się przyczyni się jedynie do tego, że dokumenty aplikacyjne staną się nieczytelne.
Wymogi formalne dotyczące dokumentów aplikacyjnych nie są zbyt skomplikowane, a ich przestrzeganie nie powinno sprawiać nam zbyt wielu problemów. Warto zatem wziąć je sobie do serca i starać się wcielać je w życie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *