Lokata terminowa czy dynamiczna?

Filed in Biznes by on 24 stycznia 2013 0 Comments

Zastanawiając się nad tym, jaką lokatę wybrać, by na niej ulokować pieniądze w celu ich pomnożenia, najczęściej porównuje się oprocentowanie lokat. Analizując ranking lokat można w ten sposób natknąć się na ofertę naprawdę wysoko oprocentowaną, ale zawieraną na długi okres czasu.

Najprawdopodobniej będzie to lokata dynamiczna. Jest to rodzaj lokaty, która zawierana jest na długi okres czasu i w której oprocentowanie jest zmienne. Banki jednak podają najwyższy poziom oprocentowania, który jest osiągalny w ostatnim miesiącu całego okresu, na jaki lokata została zawarta. W rzeczywistości więc oferowany zysk będzie niższy, gdyż będzie brał pod uwagę okresy, kiedy oprocentowanie było niższe. Zysk na lokacie dynamicznej jest więc uśredniany i może być niższy, niż na lokacie terminowej, której oferowany zysk jest od samego początku niższy. Lokata terminowa bowiem ma określone, niezmienne oprocentowanie. W związku z tym zysk jest od początku łatwy do przewidzenia.

Która z lokat jest korzystniejsza?

Z punktu widzenia klienta, który patrzy tylko na oprocentowanie korzystniejsza jest lokata terminowa. Bez względu na okres, na jaki zdeponowane są pieniądze, oprocentowanie lokaty jest stałe. Oferuje więc pewny, obliczalny zysk. Z kolei na lokacie dynamicznej rzeczywisty zysk jest niższy, niż oferowany w reklamie, a dodatkowo obarczony ryzykiem. Lokata dynamiczna bowiem jest podatna na wahania stóp procentowych, w efekcie czego zysk może być jeszcze mniejszy.
Jednak dokonując dalszego porównania lokat okazuje się, że wybór wcale nie jest taki prosty. Lokata terminowa nie daje możliwości korzystania ze zdeponowanych na niej środków. Teoretycznie, bo praktycznie istnieje opcja przedterminowego zerwania lokaty. Jednak opcja ta jest obarczona ryzykiem utraty dotąd wypracowanych środków pieniężnych, a nawet koniecznością uiszczenia opłaty manipulacyjnej, czyli poniesienia straty. W lokacie dynamicznej w każdej chwili istnieje opcja zerwania lokaty bez utraty wypracowanych środków. Oczywiście bank wypłaca odsetki wypracowane podczas pełnych miesięcy trwania lokaty, jednak nadal jest to opcja korzystniejsza, niż utrata wszystkiego.

Patrząc w ten sposób, lokata dynamiczna będzie korzystniejsza dla tych, którzy nie umieją przewidzieć, czy zdeponowane środki nie będą im potrzebne przed dniem zapadalności lokaty. Zysk może być niższy, ale minimalizuje się też w ten sposób ryzyko utraty zarobionych pieniędzy w chwili, gdy sytuacja zmusi do wcześniejszego zerwania lokaty. To też opcja dla tych, którzy szybko reagując na niekorzystną zmianę stóp procentowych, czyli ich obniżenie, i zmieniając sposób inwestowania oszczędności, będą mogły zarobić jeszcze więcej.

Lokata terminowa jest najlepszą lokatą dla tych, którzy mają pewność, że zdeponowanych środków nie będą potrzebować i nastawieni są jednocześnie na większy zysk, nie obarczony ryzykiem utraty związanym ze zmianami stóp procentowych. Jest to opcja bezpieczna, dla ludzi bojących się ryzyka, a chcących oszczędzać. I przede wszystkim lokata terminowa jest nadal najpopularniejszą lokatą wśród ofert banków.

Jak bezpiecznie oszczędzać? Sprawdź oferty na e-lokatybankowe.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *