Potrzebna dobudówka domu.

Filed in Budownictwo by on 23 listopada 2012 0 Comments

Budowa domu wymaga pozwolenia i odpowiednich dokumentów. To samo ma miejsce kiedy po latach stwierdzimy, że jest ona za mały i chcemy do niego dobudować pomieszczenia. Planując rozbudowę domu jednorodzinnego trzeba pamiętać o ustawie o Prawie budowlanym, ponieważ te rozróżnia remont od przebudowy. Ingerencja, która powoduje powiększenie powierzchni budynku  wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Bez pozwolenia mamy możliwość dobudować jedynie ogród – do 25 metrów kwadratowych. Dobudowywanie jest praktycznym pomysłem architektonicznym i coraz częściej się go stosuje np. aby stworzyć pokoje dla dorosłych dzieci po ślubie.

 Procedura.

Pierwszym krokiem jest wizyta w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na dobudowę do swojego domu. Do takiego wniosku trzeba  załączyć jeszcze cztery sztuki egzemplarza zatwierdzonego projektu budowy oraz mapy działki na jakiej ma stanąć dobudówka. Inspektor wystawia ocenę czy dany projekt jest zgodny z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli będzie pozytywna to można zacząć budowę. W przypadku przebudowy jakim jest dobudowanie pomieszczeń, wymagany jest tzw. dziennik budowy. Maksymalnie 7 dni przed rozpoczęciem budowy, konieczne jest zawiadomienie nadzoru budowlanego.

A co z nadbudową?

Rozbudowanie domu może mieć miejsce nie tylko na jago poziomie, ale i pionie. Nadbudowa domu wymaga bardziej restrykcyjnych zasad i przepisów. Nadbudowa do istniejącego budynku wymaga przedłożenia takiej samej dokumentacji, co w przypadku budowy nowego domu. Dodatkowo przedstawiamy inspektorowi stan dotychczasowego budynku. Należy zatem dokładnie przeanalizować stan, co pozwala wykluczyć potem ewentualne błędy w budowie. Potem trzeba zgłosić się do swojego Urzędu Gminy, ażeby uzyskać pozwolenie na rozbudowę. Jeśli stan domu nie pozwala na nadbudowę to niestety musimy pomyśleć o dobudowaniu tradycyjnej dobudówki.

Poradnik…

Część prac budowlanych związanych z domem można przeprowadzić tylko na podstawie zgłoszenia w starostwie powiatowym:

– zmiana pokrycia dachu (bez zmian w konstrukcji),

– adaptacja nieużytkowego poddasza –jeśli nie będą prowadzone prace budowlane,

– wprowadzenie okien w dachu,

– zmiany w ścianach działowych wewnątrz domu,

– remonty instalacji wewnętrznych,

– docieplenie,

– malowanie,

– zmiany w elewacji dla budynków o wysokości do 12 metrów,

Uzyskanie pozwolenia na budowę wymagają:

– zmiany w konstrukcji budynku i konstrukcji dachu,

– zmiany w ilości i wielkości okien lub drzwi.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *