Uczymy dziecko rysować.

Filed in Dzieci by on 28 listopada 2012 0 Comments

Nauka rysowania jest bardzo ważna dla dziecka w okresie rozwojowym, wpływa ona na jego dalsze- bardziej zaawansowane umiejętności. Rysowanie to zabawa, a jednocześnie nauka. Pozwala na rozwijanie w dziecku kreatywnych umiejętności. Zapisz swoje dziecko do kółka artystycznego, jeśli masz taką możliwość. Przyjrzyj się jednak tym zajęciom są zróżnicowane (rysowanie, malowanie i inne). Naucz dziecko rysować w domu- niech to będzie zagospodarowanie jego wolnego czasu. Dzieci bardzo chętnie angażują się w twórcze zajęcia – jest to po prostu ich potrzeba wyrażania się. Dziecko przed pójściem do przedszkola musi posiadać już umiejętność rysowania. Bez tego ani rusz.

Ważne jest aby podstawy nauki rysowanie były prawidłowe. Jeśli podstawy będą błędne to dziecko. Zacznij od kartki, ołówka i gumki. Po pierwsze naucz go rysować podstawowe kształty typu koło, trójkąt i prostokąt. Rób to aż kształty rysowane przez dziecko będą odpowiednio proste. Ćwicz co dziennie.  Potem zacznij naukę rysowania np. spirali i krzywych linii. Proponuj dziecku by rysowało z zamkniętymi oczami. Jeśli robi to dobrze to czas na bardziej zaawansowane motywy.

Weź prosty przedmiot i poproś dziecko, by przyjrzało się podstawowym kształtom jakie na nim widzi. Kolejno- niech spróbuje je narysować. Ucz używać je gumki do gumowania w robienia poprawek. Jeśli rysowanie jest już dla niego proste staraj się aby zaczęło naukę rysownia przedmiotów z innych perspektyw i kątów. Mogą być to owoce w misce. Niech więcej patrzy na owoce niż papier. Naucz dziecko rysować to co widzą oczy, a nie umysł.

Pokaż dziecku jak ożywić przedmioty jakie rysują, eksperymentując z cieniami na nich np. ołówkiem. Ucz dziecka rysować ołówkiem, potem wypróbuj kredki, flamastry i inne. Ucz także malować, przyklejać, wydzierać, ozdabiać, odrysowywać. Różnorodność jest potrzebna. Pozwól dziecku rysować dowolne rzeczy, w dowolnych kolorach- nie zmuszaj go do perfekcji, rysowania według wzorów i rzeczywistych kolorów. Zawsze pamiętaj by pytać po skończonym rysunku dziecko co narysowało. Jeśli zobaczysz jakieś niepokojące rzeczy typu np. dziecko rysuje jakieś potwory i inne niestworzone rzeczy będziesz wiedzieć pierwsza o jego lękach. Kiedy widzisz, że zajęcia kreatywne sprawiają dziecku wielką radość to nie ograniczajmy tego czasowo.  Może odkryje w sobie dar, co zaprocentuje w przyszłości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *