Fakty i mity o lokatach bankowych

Filed in Ekonomia by on 11 grudnia 2012 0 Comments

Lokata bankowa jest to inwestycja finansowa, polegająca na powierzeniu swojej gotówki bankowi na określony czas, po upływie którego pieniądze zostaną zwrócone. W zamian, osoba lokująca swoje oszczędności, będzie otrzymywała odsetki zależne od ustalonej stopy procentowej. Jest tylko jeden warunek – wpłacający nie może wypłacać gotówki przez ustalony okres czasu.

Wyróżniamy również depozyty na żądanie, inaczej zwane „a’vista”. Właściciele gotówki mogą wypłacić pieniądze w każdej chwili, ale za to odsetki są bardzo niskie.

Co zrobić, żeby założyć lokatę bankową?

Po pierwsze musimy mieć konto w banku. Następnie należy zawrzeć umowę, na której będzie napisane jaka kwota jest potrzebna do uruchomienia depozytu. Przeważnie jest to 10 tysięcy. Warto wcześniej przejrzeć oferty kilkunastu banków i wybrać tę najbardziej korzystną. Jeżeli podejmiemy decyzję zbyt pochopnie, możemy więcej stracić, niż zyskać. Dlatego należy spotkać się z doradcą finansowym. Najwyższe oprocentowanie lokat bankowych (ok. 7%) można uzyskać tylko w kilku bankach.

Jakie są plusy lokat bankowych?

Z pewnością pomagają w oszczędzaniu, co, o czym wielu z nas zdążyło się przekonać, nie jest zbyt łatwą rzeczą. Za wytrwałość otrzymujemy nagrodę w postaci pomnożenia gotówki. Warto również zwrócić uwagę na to, że lokatę bankową zakłada się w bardzo prosty sposób. Nie musimy posiadać żadnej fachowej wiedzy. Wymagane jest jedynie konto bankowe i umowa z bankiem. Procedury są przejrzyste i nieskomplikowane. Poza tym ryzyko założenia lokaty bankowej wynosi zero. Nawet jeśli bank ogłosi upadłość, to możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który udziela pomocy finansowej zagrożonym bankom. Ponadto zysk z inwestycji jest dokładnie określony, zarówno w przypadku opodatkowania stałego, jak i zmiennego.

Wady depozytów bankowych

Minusem jest stosunkowo niskie oprocentowanie, które rzadko kiedy przekracza 7 %. Ponadto nie można wypłacić pieniędzy przed upłynięciem określonego terminu, gdyż wtedy odsetki zostaną anulowane. Zostaną poniesione także inne konsekwencje, które zostały opisane w umowie. Na dodatek 26 lipca 1991 roku został wprowadzony podatek od dochodów kapitałowych, zwany „podatkiem Belki”. Wynosi on , aż 19 %. Warto zwrócić również uwagę na to, że niestety nie każdy może pozwolić sobie na wygodę posiadania lokaty bankowej. Mało kto ma do dyspozycji przynajmniej 10 tysięcy.

Jednak, gdy spotka nas szczęście i w nasze ręce wpadnie większa gotówka, to warto pomyśleć nad tym pomyśleć. Dzięki temu będziemy mieli ostatnią deskę ratunku, kiedy dopadnie nas „czarna godzina”. Poza tym znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo, że nasze oszczędności wydamy na rzeczy, za które nie będziemy tego potem żałować.

Najważniejsza cecha, która przysparza popularności lokatom bankowym, bierze się z bezpieczeństwa, jakim się charakteryzuje oraz możliwości osiągnięcia pewnego zysku nieobciążonego niebezpieczeństwem. Dodatkowo, nie jest to tak skomplikowany sposób inwestowania, jak np. gra na giełdzie papierów wartościowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *