Lokata rentierska – oferta dla osób zamożnych

Filed in Ekonomia by on 10 maja 2013 0 Comments

Istnieje wiele rodzajów lokat bankowych. Niektóre z nich różnicuje się na podstawie czasu, na jaki podpisujemy umowę z wybranym przez nas bankiem. Inne natomiast dają klientom różne możliwości, przeznaczone są także dla osób, które mają określone preferencje, oczekiwania, a przede wszystkim możliwości finansowe. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jakie oferty prezentują nam banki. Jesteśmy przecież świadomi istnienia na przykład lokat długoterminowych czy automatycznych. Okazuje się jednak, że mała popularnością cieszy się tak zwana lokata rentierska. Powody są raczej proste, chodzi tutaj przede wszystkim o zdolność finansową poszczególnych klientów.

Okazuje się, że tę usługę finansową oferuje wiele banków, mimo tego jednak, prawie w ogóle nie jest ona popularna. Wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim chodzi o brak odpowiedniej reklamy i ciekawego prezentowania oferty. A szkoda, bo dla niektórych osób takie rozwiązanie mogłoby okazać się nie tylko atrakcyjne, ale również rozsądne.

Lokata ta, podobnie zresztą jak wszystkie inne, zostaje założona po to, aby oszczędzać pieniądze. Jeśli posiadamy określony kapitał i pragniemy go mądrze zainwestować, chyba nie mogliśmy lepiej trafić. Zakładając lokatę zezwalamy bankowi by dowolnie dysponował przez jakiś czas naszymi pieniędzmi, co daje po prostu możliwość obrotu. W zamian za to my natomiast mamy szansę zarobienia, bank wypłaca nam bowiem odsetki. Okazuje się jednak, że lokata rentierska nieco się różni od tych tradycyjnych, które znane są każdemu z nas. Przede wszystkim chodzi o to, że odsetki wypłacane są klientowi co miesiąc, co oznacza, że nie podlegają kapitalizacji. Jest jeszcze jedna opcja, która zakłada, że odsetki wypłaca się co kwartał. W zależności od punktu widzenia, takie rozwiązanie może dla niektórych być korzystne. Naliczane co miesiąc odsetki nie są co prawda bardzo wysokie, ale nie trzeba zbyt długo czekać aż zostaną naliczone.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją banki, które wychodzą do klientów z nieco inną propozycją. Owszem, odsetki również są wypłacane regularnie, ale wcale nie musi to być okres miesiąca. Właściwie wszystko zależy od polityki instytucji finansowej oraz od indywidualnej umowy, którą bank podpisuje z poszczególnymi klientami. Właśnie dlatego konieczne jest uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji o ofercie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o założeniu lokaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić ranking lokat lub spotkać się z doświadczonym profesjonalistą. Być może właśnie takie rozwiązania rozwieją nasze wątpliwości i odpowiedzą na dręczące nas pytania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *