Najlepsze inwestycje w czasach kryzysu – lokaty bankowe

Filed in Ekonomia by on 4 marca 2013 0 Comments

Nie ulega wątpliwości, że świat ogarnia kolejna fala kryzysu. Niektórzy zapowiadają, że będzie on gorszy niż ten sprzed paru lat. W czasach kryzysu i niepewności finansowej inwestowanie staje się niezwykle trudnym i niezbyt bezpiecznym zadaniem. Oczywiście mowa o inwestowaniu ryzykownym. Istnieją bowiem formy bezpiecznego inwestowania kapitału – takim rozwiązaniem jest m.in. znana od lat lokata bankowa.

Niegdyś popularne fundusz inwestycyjne i akcje giełdowe przyniosły inwestorom spore straty i znacznie zmalało zaufanie do tego typu inwestycji, a tym samym wzrosło zainteresowanie bezpiecznymi formami inwestowania – np. lokatami bankowymi. Lokaty bankowe w przeciwieństwie np. do funduszy inwestycyjnych są gwarancją osiągnięcia zysku. W przypadku stałego oprocentowania lokaty, inwestor ma konkretne wyliczenie przewidzianego zysku, który się nie zmieni nawet w przypadku mocnych zachwiań na rynkach i nawet największego kryzysu. Oprocentowanie zmienne jest już podatne na wszelkie zmiany, zarówno wewnętrzną politykę banku, jak również decyzję instytucji państwowych oraz zachwiania na rynku walutowym.

Jaka lokata gwarantuje najwyższe oprocentowanie?

Generalnie rzecz biorąc najlepsze oprocentowanie w danym momencie należy sprawdzać przez porównaniu ofert banków. W tym celu wymagana jest analiza zestawienia, którym jest ranking lokat. Przyjmuje się, że najlepsze warunki oferują lokaty długoterminowe. Zasada jest tutaj prosta – im dłuższy okres trwania lokaty, tym lepsze jej oprocentowanie, czyli większe zyski z odsetek od kapitału. Jest to jednak spore uproszczenie. Dokładne wyliczenie efektywności od strony zyskowności lokaty wymaga wzięcia pod lupę większej ilości czynników, m.in.: typu oprocentowania lokaty (stałe czy zmienne), okresu kapitalizacji odsetek oraz samej kwoty, którą wkłada się w lokatę jako kapitał. Dopiero wzięcie pod uwagę tym czynników pozwala na dokładne określenie zyskowności z konkretnej lokaty. W pierwszej chwili może się wydawać, że konkretna lokata zyskowna nie będzie – lub przeciwnie. Dopiero pogłębiona analiza i wyliczenia mogą określić stan faktyczny.

Jak szukać lokat bankowych?

Lokat bankowych najlepiej szukać poprzez analizowanie porównań oraz rankingów lokat, które są dostępne w sieci internetowej. W ten sposób mamy ogląd całości sytuacji, nie musimy analizować każdej oferty z osobna i dzięki temu zaoszczędzamy sporo czasu. Bez wątpienia decyzja podejmowana na podstawie rankingu lokat jest o wiele bardziej obiektywna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *