Największe zalety i wady lokat bankowych

Filed in Ekonomia by on 23 listopada 2012 0 Comments

Lokaty bankowe to jeden z najbardziej popularnych produktów inwestycyjnych w naszych czasach. Nic w tym dziwnego, ponieważ są one bezpieczne, łatwo dostępne i z reguły nie jest potrzebna zbyt duża kwota, by móc rozpocząć oszczędzanie. W związku z tym każdy człowiek, który posiada własne dochody powinien odkładać nadwyżki finansowe na krótko lub długoterminowych lokatach. Dzięki temu jego oszczędności wzrosną, a ponadto będzie miał do dyspozycji jakąś pule pieniędzy, dzięki której będzie mógł spełnić swoje marzenia lub załatać dziurę w budżecie domowym, która powstała w wyniku pojawienia się nieplanowanych wydatków.

Jednakże należy pamiętać o tym, ze lokaty bankowe to produkty bardzo zróżnicowane i dlatego przed wyborem konkretnej należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, tak by nie okazało się, że najlepsza lokata, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom jest w ofercie zupełnie innego banku.

Planując oszczędzanie pieniędzy na lokacie bankowej warto jest zapoznać się z ogólną charakterystyką tego produktu. Jak każda umowa bankowa posiada ona zarówno wady i zalety, o których osoba zawierająca tą umowa powinna wiedzieć i być świadoma tego, że niestety poniesie konsekwencje finansowe w przypadku niedotrzymania warunków umowy.

Główna ideą lokaty jest powierzenie bankowi pieniędzy na pewien okres czasu. W tym czasie bank inwestuje te pieniądze i osiąga z nich zyski. Cześć zysków po zakończeniu umowy lokaty jest dopisywana do konta klienta w postaci odsetek od pożyczonego, jako zapłata za okres, w którym bank dysponował powierzonymi mu pieniędzmi. Największą zaleta inwestowania kapitału w lokaty bankowe jest stuprocentowa pewność inwestycji i gwarancja ochrony kapitału. Podpisując umowę na lokatę o stałym oprocentowaniu mamy gwarancje tego, że jeśli nawet nastąpi kryzys i bank nie osiągnie zaplanowanych zysków, to i tak musi wypłacić nam odsetki według wcześniej ustalonego oprocentowania. Gwarancja ochrony kapitału to zaś pewność, że nawet w przypadku ogłoszenia przez bank całkowitego bankructwa – odzyskamy swoje pieniądze. Pewność ta wynika z faktu, że banki w naszym kraju są pod ochroną sprawowaną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który ma obowiązek wypłacić każdemu klientowi zgromadzony w banku kapitała do wysokości stu tys. euro.

Kolejną zaletą jaką mogą pochwalić się najlepsze lokaty jest duża częstotliwość kapitalizacji odsetek. To znaczy, że okres, na który zawierana jest lokata podzielony zostaje na mniejsze podokresy, które z reguły trwają trzydzieści dni, po których do kapitału zostaje dopisany określony procent odsetek. Aby zachęcić klienta do dłuższego oszczędzania, oprocentowanie z miesiąca na miesiąc jest większe. Natomiast do największych minusów lokaty bankowej można zaliczyć utratę odsetek, w przypadku rezygnacji z lokaty przed upływem umownego terminu. Dlatego też, jeśli nie mamy pewności, że pieniądze nagle nie będą nam potrzebne to warto jest wybrać lokatę progresywną, gdzie odsetki dopisywane są co miesiąc lub też lokatę krótkoterminową, którą zawsze można odnowić. Dzięki temu unikniemy przykrego rozczarowania, że z jakiejś przyczyny nasze zyski przepadły.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *