Niestabilna przyszłość ulgi internetowej

Filed in Ekonomia by on 24 stycznia 2013 0 Comments

Ulga za Internet to jedno z najpopularniejszych odliczeń podatkowych w Polsce i każdego roku korzystają z niej miliony podatników. Niestety dla użytkowników sieci internetowej płacąc podatek za rok 2012, mamy po raz ostatni szansę rozliczyć ulgę internetową na dotychczasowych zasadach.

Według licznych badań statystycznych około 18 miliona Polaków korzysta z Internetu (wyniki badań firmy comScore za 20111 rok) i liczba ta systematycznie rośnie. Jednak nie każdy odlicza w swoim podatku ulgę za Internet i w 2010 roku z powyższej ulgi skorzystało blisko 4 miliony podatników. Niemniej dla rządu ulga internetowa to spory wydatek, ponieważ wiąże się ze stratą około 2,3 mld złotych.

Kto rozliczy ulgę za Internet?

Rozliczając się w tym roku z fiskusem, ulgę internetową będą mogli odliczyć wszyscy podatnicy, którzy wypełniają PIT 37 druk 2012 za ryczałt (PIT 28) oraz druk PIT 36 (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych). Podatek za rok 2012 jest więc rozliczany na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku.

Na większe zmiany musimy się przygotować w 2014 roku, kiedy będziemy zobowiązani rozliczy ć podatek za rok 2013. Według najnowszych rozporządzeń ulga internetowa będzie jeszcze dostępna, ale nie dla wszystkich podatników. Sejm przyjął ustawę, według której z odliczenia za Internet będą mogli skorzystać ci podatnicy, którzy od 2005 do 2011 roku nie dokonywali odliczeń z tego tytułu, a także podatnicy, którzy skorzystali z tej ulgi po raz pierwszy w 2012 roku. Podobnie jak w poprzednich latach ulga obejmie formularz PIT 37, PIT 28 oraz PIT 36.

Wysokość ulgi internetowej

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wysokość ulgi z tytułu korzystania z sieci internetowej nie ulegnie zmianie i podatnik będzie miał szansę odliczyć od swego podatku maksymalnie 760 złotych. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli na przykład podatnik w ciągu roku wydaje 500 złotych na Internet, to może rozliczyć dokładnie 500 złotych w swoim formularzu PIT. Jeżeli zaś jego wydatki na Internet wynoszą przykładowo 900 złotych, to w takim wypadku maksymalna kwota odliczenia będzie równa 760 złotych.

Załącznik PIT/O

Każdy podatnik, który zamierza odliczyć ulgę internetową od swojego podatku za rok 2012 powinien pamiętać, że odliczenia z tego tytułu wpisujemy na załączniku PIT/O, który składamy w urzędzie skarbowym wraz z naszym podstawowym drukiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *