Czym jest Folkloryzm?

Filed in Kultura by on 30 grudnia 2012 0 Comments

Folklor to zespół wielu czynników, tworzących kulturę ludową.

Nieco innym terminem jest folkloryzm, oznaczający sztuczne odwoływanie się do tradycji ludowej przez osoby niezwiązane z nią. Jest to zjawisko nasilone od połowy wieku XIX, kiedy to pojawiała się moda na wszystko to, co ludowe. Ludzie szukali w prawdach prostego ludu uniwersalnych życiowych maksym, uznając, że ludzie ci są bliżej związani z naturą, a przez to również bliżsi są prawdziwemu, spokojnemu życiu. Prościej mówiąc, folkloryzm to nawiązywanie do folkloru przez osoby, które nie wywodzą się z tego środowiska. Obecnie jest to również zjawisko nagminne, przynoszące mniej lub bardziej udane projekty. Kilka lat temu pojawiał się w Polsce moda na zakładanie zespołów ludowych. Takie formacje, jak Mazowsze, czy Śląsk zyskały sporą popularność.

Chociaż młodzi mężczyźni i kobiety występowali w strojach ludowych, niewielu z nich miało wcześniej z nimi kontakt. Zespoły te zostały więc utworzone z osób, posiadających talent wokalny. Dzięki tego rodzaju przedsięwzięciom szersze grono odbiorców mogło poznać utwory charakterystyczne dla danego regionu naszego kraju. Wiele osób usłyszało je po raz pierwszy, inne natomiast miały okazję przypomnieć sobie o nich. Oprócz tego rodzaju zespołów, z folkloru czerpią też twórcy muzyki popularnej, a modę na wykonawców, którzy nawiązują do jakiejś muzyki ludowej obserwujemy co jakiś czas. Niezmiennie popularne są utwory, nawiązujące do tradycji góralskiej. Najczęściej elementem dominującym w tym wypadku są skrzypce. Często piosenkarze posługują się również gwarą lub przynajmniej starają się odpowiednio akcentować wyrazy i wprowadzają słownictwo gwarowe. Jednak nie tylko nasz rodzimy folklor cieszy się powodzeniem. Kilka lat temu furorę zrobiła Kayah, która razem z Goranem Bregovicem nagrała utwory inspirowane muzyką bałkańską. Okazało się, że bardzo przypadły one do gustu słuchaczom.

Elementy folklorystyczne można zaobserwować w niemal każdym gatunku muzycznym, od muzyki popularnej, po hip-hop, czy metal. Niektóre zespoły jedynie nawiązują do tradycji ludowej, dla innych z kolei jest to swego rodzaju ideologia, mówiąca o tym, że jesteśmy Słowianami i powinniśmy kultywować nasze dawne tradycje. Co jakiś czas różni artyści przekonują nas, że odkryli coś niezwykłego, gdy wydają płytę inspirowaną muzyką ludową.

Rzeczywiście, niektórym udaje się nadać tym utworom nowe brzmienie, niestety inni powielają jedynie wcześniej stosowane schematy, nie wprowadzając nic nowego, a licząc na szybki sukces komercyjny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *