Moda na naturalne mydła

Filed in Uroda by on 20 września 2017 0 Comments

Mydła produkowane w tradycyjny sposób przeżywają obecnie swój renesans. Wiele z tych receptur są znane od setek lat, ale dopiero teraz weszły do powszechnego użytku, nie tylko lokalnego.

czarne mydlo

Czarne mydło, źródło: Gaj-Oliwny.pl

Konsumenci są już nieco zmęczeni kosmetykami, które aż kipią od chemicznych, sztucznych dodatków i poszukują produktów, które będą bezpieczne, a przy tym będą miały nieco szersze zastosowanie. Takie są właśnie tradycyjne wyroby, które trafiają dzisiaj na nasze półki. Miejsce, w którym bez problemu zaopatrzysz się w takie wyroby to sklep z czarnym mydłem. Największą popularnością cieszą się mydła w kostce lub o konsystencji kremu. Jednak to nie forma jest najważniejsza, ale przede wszystkim skład mydeł. Produkty, które szturmem zdobyły nasze łazienki wykonane są tylko z naturalnych składników, np. oliwy z oliwek. Nie ma tu miejsca na dodatkowe substancje zapachowe czy szkodliwe konserwanty. Warto o tym pamiętać, ponieważ naturalny zapach niektórych kosmetyków może być dla niektórych problemem, zwłaszcza dla osób, które lubią pachnące żele i balsamy.

W sklepie z czarnym mydłem znajdziemy także masę innych rodzajów mydełek. Na sklepowe półki trafiły niedawno produkty wytwarzane ręcznie na południu Francji, w Marsylii (stąd też nazwa mydełek marsylskich). Dermatolodzy coraz częściej odradzają stosowanie żeli pochodzących z dużych koncernów na rzecz właśnie produktów o naturalnym pochodzeniu. Całkowita eliminacja takich kosmetyków z życia może być problemowa – przecież ręce myjemy nie tylko w domu, ale również w pracy, u znajomych, w pubie, restauracji. Warto jednak maksymalnie ograniczyć ich używanie, można również nosić mydło ze sobą. Sklep z czarnym mydłem oferuje nie tylko duże kostki, ale również poręczne małe bloczki, które zmieszczą się nawet w niewielkiej torebce.

Mydło czarne lub marsylskie wytwarzane jest z oliwy z oliwek (zielonych lub mieszaniny odmiany zielonej i czarnej). Tego typu kosmetyki dobrze oczyszczają skórę, ale też zapewniają optymalne nawilżenie i natłuszczenie. Produkowane są we Francji oraz w Maroku, gdzie rosną drzewa oliwne. Jednak na naszym gruncie również mamy tzw. szare mydło, czyli bez dodatków. To popularny Biały Jeleń, który jest produkowany w Polsce od czasów przedwojennych. Z początku był czystym mydłem potasowym, obecnie jest to produkt sodowy. Szare mydło jest szczególnie polecane alergikom oraz osobom, które mają problemy ze skorą – cierpią na AZS, mają skórę wrażliwą, zaczerwienioną, z wysypką. Tego typu kosmetyk może być również używany do prania ubrań, również niemowlęcych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *