Adaptogeny – cudowne rośliny

Filed in Zdrowie by on 15 stycznia 2013 0 Comments

Adaptogeny – dowiedz się, co w sobie kryją!

Od pokoleń wszyscy wiedzieli, iż metoda na kłopoty i zmartwienia dnia codziennego najczęściej znajduje się w naturze, a niesamowite działanie pewnych roślin pozwala pokonać zdrowotne przypadłości i wesprzeć formę organizmu.

adaptogenyNa nieszczęście wiedza, jaką posiadały nasze babki została usunięta w kąt przez nowoczesne osiągnięcia nauki i niedawny rozwój medycyny. Obecnie obserwuje się powrót tradycyjnuch metod pokonywania trudności związanych ze zdrowiem: co istotne, nie mają one zastępować nowoczesnej medycyny, a jedynie ją wspierać w ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia sposób. Równocześnie coraz większa grupa osób ma świadomość zasadności powiedzenia wspominającego o tym, że rozsądniej zapobiegać, niż leczyć. I to te osoby wybierają przeważnie ekologiczne środki roślinne jako metodę pozwalającą zażegnać niebezpieczeństwo licznych chorób i przypadłości.

Matka Natura nie urodziła niestety cudownego leku na wszystko, ale znana jest pewna grupa roślin, których dobroczynne właściwości warte są wyjątkowej uwagi. Te rośliny to adaptogeny, a ich niesamowita natura związana jest z tym, że mają one uzdrawiający wpływ na ogół czynności witalnych organizmu.

Kategorię adaptogenu włączył do nauki pochodzący z Rosji badacz – N. Łazarew, który sformułował warunki, które musi zrealizować roślina, żeby można ją było włączyć do grona adaptogenów.

Jak działają adaptogeny?

Testy potwierdzają, iż adaptogeny posiadają wpływ zarówno na układ nerwowy jak i regulują funkcje na poziomie molekularnym. Osłaniają przed stresem, dostarczają sił, oraz blokują rozwój groźnych komórek rakowych.

Jakie więc rośliny zaliczane są do kategorii adaptogenów?

Zwykle wymienia się znane: żeń-szeń (w języku nauki Panax Ginseng) i miłorząb japoński (czyli Ginkgo Biloba), jednak najmocniejszym adaptogenem jest ciągle niewiele popularny różeniec górski (po łacinie Rhodiola Rosea).

Panax Ginseng, od tysiącleci skutecznie jest używany w holistycznej medycynie dalekiej Azji, gdzie przypisuje mu wręcz magiczne cechy. Oczywiście jego działanie, nie ma nic wspólnego z magią, a wynika z zawartych w tej roślinie związków bioaktywnych – ginsenozydów. Szybko podnosi on sprawność ciała, energetyzuje i umacnia funkcje witalne. U facetów błyskawicznie wzmacnia popęd płciowy i zapobiega problemom z potencją. Terapie przy wsparciu Panax powinny trwać od 1-3 miesięcy – potem należy zrobić przerwę na kilka tygodni.

Miłorząb japoński to świetny sposób na wyśmienitą pamięć. Flawonoidy zgromadzone w tej roślinie usprawniają funkcjonowanie naczyń krwionośnych zaopatrujących układ nerwowy w tlen i konieczne witaminy. Miłorząb pomoże również pokonać zawroty głowy i bóle migrenowe, a jego antyoksydacyjne efekty pomogą w bitwie z groźnymi wolnymi rodnikami.

Rhodiola Rosea to wyjątkowy dar natury. Roślina ta występuje w niedostępnych częściach gór, charakteryzujących się surowym, klimatem. Doskonale wzmacnia system immunologiczny organizmu, usprawnia jego formę fizyczną i pomaga zatrzymać doborowy nastrój. Jak dać sobie radę ze stresem? Nic łatwiejszego: starczy regularnie dostarczać organizmowi dawki różeńca – to skuteczny, naturalny i bezpieczny sposób na uspokojenie się i wyjście z przygnębienia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *