• lampy ramko
 • nowoczesne oświetlenie i różnego rodzaju lampy sklep ramko w warszawie dodatkowo oferujemy lustra żyrandole zapraszamy
  ramkolampy.eu

  Ekologiczny sposób na życie

  Filed in Zdrowie by on 16 grudnia 2012 0 Comments

  Ekologia stała się w ostatnim czasie tematem dość żywo rozwijającym się zarówno w mediach pisanych, jak i w Internecie – na forach, blogach i serwisach społecznościowych. Bycie eko jeszcze do niedawna było pojmowane raczej jako moda niż sposób na życie – dzisiaj sytuacja nieco się zmieniła. Wystarczy wspomnieć chociażby o naczelnej Eko Mamie kraju – Reni Jusis, która niezwykle aktywnie włączyła się w promowanie ekologicznego stylu życia. Wydała książkę o eko rodzicielstwie, a tym w roku pod jej „patronatem” do sprzedaży trafiły ekologiczne środki czystości pod marką „Eko Mama”. Ale nie tylko ona włączyła się w swoistą kampanię na rzecz promowanie ekologii i produktów ekologicznych. Przykładów można mnożyć (np. Monika Mrozowska).

  Bycie eko to coś więcej niż tylko segregacja śmieci. Spośród wielu dziedzin życia można przytoczyć te najbardziej popularne, które cieszą się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem. Aby być eko, nie trzeba dzisiaj zapisywać się do organizacji specjalnych, chodzić na pikiety. Żyć ekologicznie może każdy – nawet nie wychodząc z domu. Oto kilka prostych pomysłów jak można tego dokonać – ratując środowisko i przy okazji zaoszczędzając kilka złotych:

  1. Pamiętajmy o tym, że codzienna jazda samochodem nie przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego – zwłaszcza jeśli jeździmy do pracy w pojedynkę. Modne w krajach zachodnich „podwożenie” do pracy, lub wspólna jazda kilku osób jest świetnym pomysłem. Warto również wskoczyć na rower dbamy o zdrowie i o środowisko. Dla bardziej leniwych pozostaje autobus, tramwaj czy metro. Niestety cały czas jest spora grupa ludzi, którzy koniecznie muszą podróżować samochodem, w dodatku samotnie.

  2. Ekotorba – sprawdzony sposób na ograniczenie zużycia foliówek. Swoisty szał miał miejsce w zeszłym roku, kiedy duże sieci sklepów zaczęły wprowadzać częściowo biodegradowalne torebki oraz torby wielorazowe – z rzekomo ekologicznych materiałów.

  3. Pamiętajmy o przycisku off na urządzeniach rtv i agd. Wszystkie sprzęty, nawet komputer czy telewizor powinniśmy wyłączać z kontaktu, kiedy nie ma nas w domu, nocą itd. Mimo, iż sprzęty są wyłączone głównym włącznikiem, to niestety niewielka ilość prądu cały czas płynie. Wyłączając sprzęty dbamy o nasz budżet oraz zmniejszamy zapotrzebowanie na energię.

  4. Segregujmy śmieci – to naprawdę pomaga.

  5. Jeśli mamy swój dom, dobrze jest zbierać resztki jedzenia i stosować je jako naturalny nawóz. Naprawdę świetnie się to sprawdza. Podobnie sprawa ma się do corocznego wypalania liści. Liście, które rozrzucimy pod drzewami rozłożą się i zamienią w żyzną glebę.

  6. Zainteresujmy się produktami ekologicznymi. Ekologiczne środki czystości i kosmetyki naturalne są naturalnym odpowiednikiem chemicznych produktów znanych marek, które w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawy losu naszej planety. Eko sprzątanie to nie tylko gotowe, eko produkty do sprzątania. To również naturalne sposoby na czyszczenie i sprzątanie za pomocą produktów, które są dostępne w każdym domu (np. soda oczyszczona i kwasek cytrynowy). Kosmetyki ekologiczne to zdrowie dla naszej skóry. Skład chemicznych kosmetyków znanych marek u osób interesujących się szkodliwymi składnikami powoduje jeżenie się włosów.

  To tylko kilka przykładowych sposobów na bycie ekologicznym. Można by je mnożyć w dziesiątki, a może i setki. Spróbujmy być eko – naprawdę warto…

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *