Plaster – nowy sposób przyjmowania leków

Filed in Zdrowie by on 23 listopada 2012 0 Comments

Od pewnego czasu w naszych aptekach poza tradycyjnymi formami leków takimi jak tabletki, syropy, kapsułki czy maści pojawiły się również leki w plastrach. Są równie skuteczne, ale często znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnej tabletki, bo nie obciążają żołądka ani wątroby.

Właściwie to leki w plastrach można było kupić już od co najmniej kilkunastu lat. Jednak ciągle mamy przeświadczenie, że tabletka jest znacznie skuteczniejsza. Warto jednak wiedzieć, że substancje lecznicze znajdujące się w plastrach bardzo dobrze wpływają na nas. Ich zaletą jest także fakt, że nie drażnią żołądka i wątroby jak wszelkiego rodzaju leki doustne. Wśród plastrów możemy znaleźć wiele grup leków między innymi:

Leki przeciwbólowe

Plastry przeciwbólowe najczęściej rozgrzewają bądź chłodzą. Te rozgrzewające są nasączone wyciągiem z papryki chili lub pieprzowca, które  zawierają kapsaicynę. Ten związek drażni miejscowo skórę i w ten sposób rozgrzewa bolące miejsce. Doskonale się sprawdzają przy bólach reumatycznych lub gdy boli kręgosłup lędźwiowy. Druga grupa plastrów przeciwbólowych to hydrożelowe plastry chłodzące. Nasączone są one mentolem oraz olejkami eterycznymi o działaniu chłodzącym. Świetnie sprawdzają się przy rozległych siniakach i stłuczeniach.

Leki przeciwmigrenowe

Plastry przeciwmigrenowe należy przykleić na skroń lub górną część karku zaraz jak pojawią się pierwsze symptomy migreny. Wyciągi ziołowe oraz olejki eteryczne zawarte w plastrach pomagają powstrzymać narastanie bólu i konieczność przyjmowania leku przeciwbólowego. Plastry tego typu hamują uwalnianie serotoniny, która może wywoływać ataki migreny.

Na opryszczkę

Malutkie, przezroczyste plasterki należy umieścić na powstającym pęcherzyku, który jest wypełniony płynem surowiczym. Dzięki nim wirus opryszczki nie przenosi się, a do powstających ranek nie mają dostępu inne wirusy ani bakterie, przez co opryszczka szybciej się goi.

Poza wymienionymi grupami w plastrach występują również środki ułatwiające gojenie się ran, środki wspomagające rzucanie palenia czy leki hormonalne. Warto się nimi zainteresować, gdyż to doskonały sposób na przyjmowanie substancji leczniczych.

Pamiętajmy jednak, że Polacy jako naród zdecydowanie nadużywają leków przeciwbólowych. Warto mieć na uwadze fakt, że każda substancja tego typu ma działanie uboczne, stąd po takie specyfiki warto sięgać jedynie w ostateczności.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *