Czy mój kot jest chory?

Filed in Zwierzęta by on 26 listopada 2012 0 Comments

Właściciele kotów często lekceważą objawy pewnych chorób, jakie u nich widać, w nadziei, że to nic poważnego i samo przejdzie. Tak często nie jest i prowadzi to do rozwoju poważnych schorzeń zdrowotnych. Oto kilka porad jak nie przeoczyć choroby u swojego pupila.

Nos kota powinien być trochę wilgotny, czysty- nic z niego nie powinno wypływać. Częstym schorzeniem jest „koci katar”, który objawia się wydzieliną z nosa i jego opuchlizną towarzyszy temu cięższy oddech.

Oczy kota powiedzą nam bardzo wiele. Jeśli ropieją, czy są zamglone to objaw jakiejś infekcji.

Kocie uszy winny być czyste wewnątrz. Jeśli kto często czyści okolice uszu to warto tam zajrzeć. Kot nie powinien też potrząsać głową – jeśli robi to zbyt często to nie wróży to nic dobrego.

Dziąsła w pyszczku kota powinny być różowe. Jeśli są zaczerwienione, przekrwione, to warto mu się przyjrzeć bliżej. Dziąsła kota są jaśniejsze w chwili snu i obudzenia, dlatego nie sprawdzaj ich wtedy. Białe zęby to objaw zdrowia – kamień i przebarwienia wymagają obserwacji.

Lśniąca sierść to dobry znak. Jeżeli zwierze zaczyna mieć matową sierść to znaczy, że jego zdrowie pogarsza się.

Odchody kota powinny być pozbawione podejrzanych elementów i robaków. Warto  czasem sprawdzać zawartość kuwety.

Temperatura ciała zdrowego kota powinna wynosić od 38 do 39,3 stopni. Możesz zbadać temperaturę w domu gdy Masz odpowiedni termometr do tego celu.

Częstą oznaką, że zwierze jest chore jest apatia. Kot nie łasi się, wpatruje się w jeden punkt, bądź całymi godzinami przesiaduje w jakimś miejscu. Brak apetytu wiąże się z brakiem chęci picia wody. To też podstawowe oznaki choroby. To prowadzi do odwodnienia, co powoduje inne problemy zdrowotne. Wymioty oraz biegunka to oczywisty objaw u każdego zwierzęcia, że coś jest nie tak. Mogą zwiastować  zatrucie pokarmowe i inne choroby.

Drżenie mięśni, ślinotok czy też dyszenie to przyczyny stresu i bólu u kotka.  Jeśli kot psika to objaw infekcji górnych dróg oddechowych. Te są częste i przykre dla kotów.

Jeśli coś wzbudzi u ciebie niepokój to jak najszybciej  wybierz się do weterynarza. Im szybciej tym lepiej. Pewne choroby są nieuleczalne w późnych stadiach rozwoju.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *