Jakie lokaty mogą zaoferować nam dziś banki w Polsce?

Filed in Biznes by on 23 marca 2016 0 Comments

Od dawna mówi się, że rynek lokat na Polskim rynku ma się bardzo źle. Większość osób które dawniej oszczędzały składając depozyty w bankach, dziś uważa, że nie ma to większego sensu, ponieważ i tak nic sensownego na tym nie zarobimy. Czy rzeczywiście tak jest? Na ile dziś może liczyć przeciętny Kowalski, decydując się na założenie lokaty bankowej? Czy otrzyma dobre pieniądze? Czy może powinien szukać oszczędności gdzie indziej? Warto co nieco o tym wszystkim wiedzieć!Woman Putting Coin In Piggy Bank, Indoors

Jakie oprocentowanie dziś otrzymamy w banku?

Dziś jak udamy się do banku w celu złożenia oprocentowanego depozytu pieniężnego, to nie mamy co liczyć na wysokie odsetki. Dużo oczywiście będzie zależeć od tego, jak duży mamy depozyt, oraz na jaki okres czasu chcemy go złożyć. Z reguły jest tak, że im dłuższy czas trwania lokaty bankowej, tym więcej możemy zyskać. Jeśli więc zdecydujemy się na długoterminową inwestycję, to prawdopodobnie bank zaoferuje nam około 3 do nawet 4 % w skali roku.

W przypadku lokat krótkoterminowych, czyli takich kilkumiesięcznych, nie będzie to raczej więcej jak około 1 do 1, 5 %. Warto także pamiętać o tym, że niektóre banki mają niskie limity maksymalne kwoty pieniędzy, jaką możemy złożyć w depozycie bankowym. W takim przypadku nawet spora gotówka nam nie pomoże.

Ile mogę umieścić na lokacie w banku?

Tutaj właśnie zaczyna się problem, o którym wspomnieliśmy już chwilę wcześniej. Oprocentowanie lokat jest bardzo niskie, choć to nawet nie jest w stanie wystraszyć wszystkich chętnych do oszczędzania. Niestety banki przyjęły dziwną taktykę, że nie pozwalają umieszczać na depozytach oprocentowanych, zbyt wysokich sum pieniędzy. Oczywiście nie wszystkie banki tak postępują, ale zdecydowana większość ustaliła limit maksymalny na kwotę rzędu 10 000 złotych. Tylko kilka banków w Polsce ma te limity ustawione na 100 000 złotych, a niektóre nawet na milion złotych. Jest to niestety jednak znaczna mniejszość.

Ciężko wytłumaczyć takie nastawienie banków, ponieważ jak wiadomo nie od dziś, potrzebują one przecież pieniędzy, aby mogły funkcjonować. Nie chcą jednak, aby ludzie się bogacili, prawdopodobnie tym należy tłumaczyć ich zachowanie. Dziś banki nie zaoferują zbyt wiele, dlatego jeśli mamy taką możliwość to poszukujmy innych sposobów na inwestycję i oszczędzanie.

Polecamy odwiedzić konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html i dowiedzieć się więcej na temat oszczędzania na lokatach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *