Czy sklep spożywczy musi być wyposażony w ladę chłodniczą?

Filed in Biznes by on 29 marca 2016 0 Comments

Jeśli jesteś właścicielem sklepu spożywczego lub w najbliższym czasie planujesz otworzyć tego typu sklep, zapewne zainteresują cię kwestie związane ze sposobami przechowywania produktów żywnościowych o krótkich terminach ważności. Jeśli zamierzasz handlować wędlinami, mięsem lub serami, do sprzedaży tego typu produktów niezbędna będzie lada chłodnicza, czyli urządzenie wykorzystywane do ekspozycji towaru i jego jednoczesnego schładzania, dla utrzymania go w odpowiednim stanie fizycznym, w przydatności do spożycia. Brak lady chłodniczej na wyposażeniu sklepu to jednocześnie brak możliwości sprzedaży wielu produktów żywnościowych, których poszukują klienci zaglądający do sklepów spożywczych. Trzeba o tym pamiętać, uwzględniając koszt zakupu lady chłodniczej w ogólnym koszcie wyposażenia sklepu.

Dobra lada chłodnicza powinna charakteryzować się dużą pojemnością, eleganckim wykończeniem, które pomaga w efektowny sposób wyeksponować przechowywany w niej towar, a także niskim zużyciem energii elektrycznej. Między innymi właśnie ze względu na koszty energii elektrycznej, nie warto inwestować w przechodzony sprzęt starszej generacji. Kupując nową ladę zwróć uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także na jej wydajność energetyczną. Wspomniana wydajność posiada podobne oznaczenia jak w przypadku klasycznych urządzeń z segmentu sprzętu AGD czy RTV. Im urządzenie z wyższej klasy energetycznej, tym mniejszą ilość prądu zużyje, a tym samym rachunki za prąd będą odpowiednio mniejsze. Ma to szczególne znaczenie w tych sklepach, w których występuje niejedna lada chłodnicza, wtedy różnice w rachunkach za prąd są najbardziej odczuwalne.

Oczywiście nie każdy sklep spożywczy musi być wyposażony w klasyczną ladę chłodniczą. Alternatywą dla takiej lady może być regał chłodniczy, który możemy spotkać w większości hipermarketów, szafa chłodnicza na napoje czy zamrażarka z górnym przeszkleniem, w której przechowuje się lody i inne głęboko mrożone produkty tj. mieszanki warzywne, dania gotowe czy frytki do samodzielnego przygotowania w domu. W praktyce, w niewielkim osiedlowym sklepie spożywczym, najbardziej wygodnym rozwiązaniem tak z punktu widzenia sprzedawcy jak i klienta, są jednak klasyczne lady chłodnicze. W zależności od potrzeb mogą mieć one różne wielkości i kształty, mogą być również wyposażone w dodatkowe systemy oświetlenia czy wewnętrzne półeczki tj. w przypadku chłodniczych witryn cukierniczych. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby sklep posiadał kilka różnych typów urządzeń chłodniczych, które wzajemnie się uzupełniają, zwiększając jednocześnie możliwości sprowadzenia do sklepu większej ilości asortymentu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *