Czy warto budować z płyt OSB

Filed in Budownictwo by on 7 maja 2013 0 Comments

Konstrukcja szkieletowa domów

Specjaliści zajmujący się budową domów jednorodzinnych mają do wyboru szereg technologii, różniących się między innymi czasem wykonania, materiałami oraz ceną. Jednym z często wybieranych sposobów jest konstrukcja szkieletowa. To rozwiązanie, które nie tylko znacznie przyspiesza proces budowy, ale jest także mniej kosztowne oraz ekologiczne, ponieważ do budowy wykorzystuje się drewno, które jest surowcem odnawialnym.

Materiały dostępne dla specjalistów

Specjaliści budujący w technologii szkieletowej mają do dyspozycji 3 rodzaje materiałów: tradycyjne drewno, sklejkę oraz płyty OSB. Ten ostatni rodzaj staje się coraz popularniejszy ze względu na swoje właściwości. Płyty są wykonane z wiórów drewnianych, jednak w przeciwieństwie do typowej sklejki, wióry są ułożone w określonym porządku, co zwiększa ich wytrzymałość. Jest to materiał atrakcyjny również ze względu na cenę – płyty są znacznie tańsze niż deski czy sklejka. Oprócz wiórów, najczęściej z drewna sosnowego, do produkcji płyt używa się także kleju i żywicy, które nadają im odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Płyty typu OSB nie bez powodu nazywa się często materiałem przyszłości. Są łatwe do wytworzenia i ekologiczne, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się drewno młodych, niskich drzew, wycinanych w czasie przecinek pielęgnacyjnych. Dobrze nadają się do budowy szkieletów i ścian domów, ponieważ dobrze izolują wnętrze od zimna i dźwięków z zewnątrz. Specjaliści doceniają dodatkowo łatwość ich obróbki i montażu, która pozwala na tworzenie różnorodnych konstrukcji z zastosowaniem płyt.

i000.ashxqwe

Płyty typu OSB dzielą się na kilka rodzajów. Płyty OSB1 i OSB2 stosuje się przede wszystkim we wnętrzach oraz wszędzie tam, gdzie panują suche warunki. Płyty OSB3 i OSB4 można stosować także tam, gdzie panuje wilgoć w powietrzu. Płyty OSB2, 3 i 4 mają zdolności przenoszenia obciążeń. Dodatkowo możliwości zastosowania płyt zwiększają różne sposoby wykończenia. W budownictwie stosuje się płyty z krawędziami prostymi oraz frezowanymi dwustronnie lub czterostronnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *