Drzwi zewnętrze – jakie powinny być?

Filed in Budownictwo by on 10 marca 2017 0 Comments

Jeśli chcemy zdecydować się na zakup nowych drzwi wejściowych do naszego mieszkania, to bez wątpienia powinniśmy postawić na model antywłamaniowy. Tylko drzwi z dodatkowymi zabezpieczeniami będą w stanie zabezpieczyć nasze mienie oraz nas samych przed niepowołanymi osobami. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, sprawdźmy czy posiada on wszystko czego potrzebujemy.

Drzwi zewnętrzne i ich oznaczenia

Drzwi zewnętrzne, które posiadają standardy antywłamaniowe posiadają specjalne oznaczenia, które wskazują na użyte rozwiązania. Obecnie stosuje się dwie normy oznaczające poziom antywłamaniowy. Norma europejska to oznaczenia klasy od 1 do 6, przy czym drzwi o klasie 5-6 stosuje się wyłącznie w budynkach o najwyższym stopniu zabezpieczeń np. w bankach czy innych instytucjach finansowych). Z kolei polskie oznaczenie antywłamaniowe to trzy litery A,B,C – gdzie litera C odpowiada 3,4 klasie oznaczenia europejskiego.

Jak zatem oznaczenie przekłada się na same drzwi? W pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na cenę, gdyż ta jest wyższa dla drzwi, które posiadają wyższe standardy zabezpieczeń. Wynika to z dłuższego procesu produkcji oraz ilości zużytego materiału. Ponadto wyższa klasa drzwi oznacza, że te odporne są na większą ilość zabezpieczeń, a zatem są trudniejsze do sforsowania przez włamywaczy. Dla przykładu drzwi, które posiadają oznaczenie 4 klasy antywłamaniowej powinny przynajmniej przez 10 minut stawiać opór przed osobą używającą siekiery, młotka czy wiertarki.

Drzwi zewnętrze, które posiadają cechy antywłamaniowe cechuje także solidna budowa. Szkielet drzwi to przede wszystkim konstrukcja stalowa, pręty oraz kratownice. Szkielet zaś może być pokryty blachą stalową (z jednej lub dwóch stron). Ponadto drzwi posiadają bolce antwyważeniowe, które po zamknięciu chowają się w specjalne otwory, które znajdują się w ościeżnicy. Dzięki temu rozwiązaniu drzwi są wręcz niemożliwe do wyważenia czy zdjęcia z zawiasów. Warto wspomnieć, że klasa antywłamaniowa drzwi odnosi się nie tylko do samego skrzydła, ale i ościeżnic. Skuteczność i właściwa ochrona obiektu oraz domowników zależy w ogromnej mierze od poprawnego montażu ościeżnic.

Poza samą konstrukcją drzwi koniecznie należy przyjrzeć się zamkowi zainstalowanemu w drzwiach. Jak dowodzą policyjne statystyki ogromna ilość włamań ma miejsce bez konieczności wyważania drzwi, jedynie poprzez demontaż zamka.

Drzwi zewnętrzne mogą być stalowe lub drewniane. Zarówno jedna jak i druga odmiana może z powodzeniem być użyta w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym. Więcej przeczytasz na stronie internetowej firmy falkon.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *