Możliwe zastosowania taśm ledowych

Filed in Budownictwo by on 31 stycznia 2017 0 Comments

Nowoczesne oświetlenie to wiele nowych możliwości, jeśli chodzi o aranżację i wystrój współczesnych mieszkań i domów. Taśma Led to doskonały sposób na dekoracyjne podświetlenie sufitów, ścian, schodów i podłóg. Taśmy wykorzystuje się również do dekorowania mebli, regałów czy półek. Co ciekawe, sięgając po specjalne rodzaje taśm z diodami Led, podświetlać można również przedmioty znajdujące się na zewnątrz budynków. Wodoodporne taśmy Led RGB (wielokolorowe) mogą być zatem wykorzystywane nie tylko do dekorowania wnętrz mieszkalnych czy użytkowych, ale także do podświetlania elementów ogrodowej architektury, parkanów, ławek, altan, a nawet pojedynczych roślin. Taśm ledowych coraz częściej używa się również do dekorowania łazienek, na przykład do podświetlania łazienkowych półeczek czy luster.

taśma ledNajwiększą zaletą taśm ledowych są ich niewielkie rozmiary i elastyczność, dzięki czemu łatwo je ukryć niemal w każdym miejscu, w każdej wnęce i zagłębieniu. Sporym plusem jest również swobodna możliwość docięcia taśmy do wymaganych rozmiarów – wystarczą do tego zwykłe nożyczki. Dodatkową zaletą jest także prosty sposób montażu taśmy. Praktycznie każda dostępna na rynku taśma Led jest taśmą o samoprzylepnym podłożu, co pozwala przykleić ją do niemal każdego rodzaju powierzchni. Gdy miejsca mamy nieco więcej, taśmę możemy umieścić w specjalnym aluminiowym profilu, dzięki czemu unikniemy zjawiska punktowego świecenia diod. Wadą pozostaje konieczność zakupu specjalnego rodzaju zasilacza – taśmy nie podłączymy bezpośrednio do gniazdka. Wybór zasilacza jest sprawą dość złożoną, dlatego kupując nową taśmę warto od razu zapytać o pasujący do niej zasilacz. Dzięki temu unikniemy później problemów związanych z niewłaściwym działaniem oświetlenia.

 

Współcześnie taśmy ledowe pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Wybierając taśmę wyposażoną w nieco mocniejsze diody, oferujące większą jasność światła, taśma może pełnić również rolę oświetlenia funkcyjnego. To drugie rozwiązanie to sprawdzony sposób na oświetlenie blatów roboczych w kuchni i luster w łazience. Taśma Led o funkcji dekoracyjnej może być stosowana do podświetlania mebli i obrazów, a także ścian, sufitów, podłóg czy schodów. Jeśli użyjemy jej jako elementu dekoracji ogrodu, możemy podświetlić taras, ogrodową altanę, murek lub fragment płotu. Taśmy ledowe przeznaczone do użytku na zewnątrz pomieszczeń, często instaluje się również tuż pod dachem lub pod oknami, dla efektownego podświetlenia całości elewacji lub wybranych jej fragmentów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *