Obróbka skrawaniem

Filed in Budownictwo by on 15 listopada 2017 0 Comments

Elementy metalowe są obecne na każdym kroku. Metal, to materiał dość trudny w obróbce, więc do przekształcania kawałka metalu w przedmiot użyteczny używa się specjalnych maszyn. Obecnie, nowoczesne maszyny stosowane do obróbki metali, to maszyny sterowane komputerem, tak zwane maszyny CNC i należą do nich różne rodzaje obrabiarek do drewna, metalu i tworzywa sztucznego, jak: tokarki, frezarki, szlifierki, wiertarki i wiele innych. Przyjrzyjmy się bliżej czym jest i jakie ma zastosowanie popularna dziś obróbka metali. Czym jest obróbka skrawaniem i jej cząstka – toczenie.

Czym jest obróbka skrawaniem metali?

Jest to ogół procesów zaawansowanych technologicznie, w przebiegu których następuje zmiana wymiaru, kształtu, właściwości chemicznych i fizycznych metalu. Procesów jest wiele, nawet te najbardziej precyzyjne.

Obróbkę metali można podzielić na dziedziny jak: skrawanie mechaniczne, obróbkę chemiczną, plastyczną, cieplną oraz cieplno-chemiczną. Najczęściej stosowana technika obróbki to obróbka skrawaniem. Metoda ta pozwala na nadanie pożądanego kształtu, poprzez odcinanie określonych fragmentów metalu, tak zwanych wiórów. Odbywa się to za pomocą odpowiednich narzędzi, którymi są: wiertła, gwintowniki, narzynki, noże tokarskie i  frezy.
Najczęściej wykorzystywana metoda obróbki skrawaniem to toczenie.

Na czym polega toczenie?

Toczenie polega na tym, że obrabiany przedmiot wprawiany jest przez jedną część maszyny w ruch wirowo-obrotowy, gdy tymczasem druga część maszyny, z zamontowanym nożem tokarskim, wykonuje ruch liniowy, posuwowy, skrawając warstwy materiału z obrabianego elementu. Dzięki ścisłej, zaprogramowanej współpracy obydwu części, materiał przeznaczony do obróbki jest precyzyjnie nacinany i kształtowany odpowiednimi narzędziami zamontowanymi w tokarce. Tokarka to wszechstronne urządzenie, służy do obrabiania metalu wewnątrz i na zewnątrz.

Rodzaje noży tokarskich

Narzędzia tokarskie, ze względu na zdolność do modelowania, dzielimy na: obtaczaki do obtaczania, wytaczaki do wytaczania, oraz noże kształtowe, służące do nadania przedmiotowi ostatecznej formy.
Noże tokarskie oznaczane są literami, by ze względu na swoje właściwości mogły być użyte do obróbki odpowiednich materiałów.
Ich dokładne oznaczenia to :

  • K – do żeliwa
  • M – do stali nierdzewnej
  • P – do stali

Obróbka metali za pomocą maszyn CNC to precyzyjny i szybki proces uzyskania potrzebnego elementu metalowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *