Stal nierdzewna materiałem ekologicznym

Filed in Budownictwo by on 12 lutego 2017 1 Comment

Ekologia i zdrowy tryb życia stały się nie tylko produktem marketingowym, ale i codziennością. Obecnie na każdej płaszczyźnie zwraca się uwagę na to, aby rozwój gospodarczy nie kolidował z przyrodą i miał na nią najmniejszy wpływ. Również na co dzień zwracamy uwagę, aby jeść ekologiczną żywność i kupować ekologiczne produkty. Podobna siła nacisku występuje w budownictwie, gdzie szuka się rozwiązań oraz materiałów naturalnych, takim materiałem jest klinkier oraz takim materiałem może być stal nierdzewna.

Główną przyczyną, dla której stal nierdzewna stała się tak popularna w budownictwie jest jest trwałość, którą szacuje się na tysiące lat. Ponadto nie wydziela ona żadnych szkodliwych substancji, nie wymaga konserwacji, w przypadku różnych gatunków może być użyta w różnych środowiskach np. nad morzem gdzie panuje duże zasolenie. W związku z tym nie wpływa ona znacząco na stan środowiska. Inną ogromną zaletą stali nierdzewnej jest jej sposób pozyskania, gdyż blisko 70% dostępnej stali nierdzewnej na rynku pochodzi właśnie z przetopienia złomu. Dlatego też pozyskiwanie stali nie wpływa na stan środowiska, gdyż nie pozyskuje się jej z rudy, a z gotowego i często nie potrzebnego już materiału. Dzięki zaś odpowiednim procedurom produkcji pozyskuje się ją bezpiecznie.

Poza wykorzystaniu w budownictwie czy przemyśle mechanicznym znajduje zastosowanie w energetyce. Stal nierdzewna może być użyta w produkcji kolektorów słonecznych, a zatem do uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Należy jednak podkreślić, że nie posiada, aż tak pozytywnych właściwości jak kolektory szklane, lecz z powodzeniem kolektory z popularnej nierdzewki mogą być użyte na dachach bibliotek, szkół czy basenów, gdzie te mogą po prostu podgrzewać wodę.

Dlaczego jeszcze stal nierdzewna może być materiałem ekologicznym? Jej wykorzystanie w przemyśle budowniczym, gdzie różne jej elementy mogą być wykorzystane w konstrukcji całego budynku. Jest to ważne w warunkach nadmorskich, gdzie ogromna kwasowość środowiska ma duży wpływ na trwałość stali. Brak dodatkowych kosztów i trwałość budowli bezpośrednio wpływa na środowisko. Podobnie stal nierdzewna powinna być powszechnie stosowana w konstrukcjach mostów czy budowie dróg. Drogi oraz mosty po kilkudziesięciu latach wymagają remontów, zaś stosowanie elementów ze stali nierdzewnej znacząco obniża koszty remontu, co znów przekłada się na ekologiczność produktu.

Doskonale wiedzą o tym producenci wysokiej jakości elementów ze stali nierdzewnej http://www.elstal.com.pl/pl/. Oferowane produkty spełniają wszelkie normy, posiadają niezbędne atesty. Mogą być wykorzystane w budownictwie, przemyśle mechanicznym (najczęściej samochodowym) i innych gałęziach gospodarki.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. PK Met pisze:

    Coraz częściej zamiast stalowych elementów korzysta się z aluminiowych ze względu na ich właściwości. Aluminium cechuje bardzo duża odporność również na rdzę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *