Botki damskie – popularne modele i ich charakterystyka.

Filed in Ciekawostki by on 19 maja 2014 0 Comments

Ten typów butów damskich to jeden z najpopularniejszych rodzajów obuwia, po jakie sięgają kobiety na całym świecie. Różnorodność form, jakie przybierają botki, pozwala na stosowanie ich w różnych okolicznościach, a tym samym wpływa na ich olbrzymią funkcjonalność, co z kolei przekłada się na wspomnianą popularność tego charakterystycznego obuwia. Cechą wyróżniającą wszystkie buty tego typu, jest ich kształt i fakt, że praktycznie w każdym wariancie mają one obcas – wyższy lub niższy – liczy się to, że za każdym razem mają one podwyższoną podeszwę. Odpowiednikiem botek w wersji męskiej są półbuty.

Botki damskie

Najpopularniejsze buty tego typu to tzw. botki klasyczne, czyli buty zabudowane, zasłaniające powierzchnię stopy oraz kostkę. W swojej podstawowej wersji są to zwykle buty przeznaczone do noszenia zimą lub jesienią – wiele z nich wyposażonych jest w dodatkową ciepłą wyściółkę, która chroni stopę przed wychłodzeniem. Oczywiście spotkać można również ich wersje bardziej reprezentacyjne, a tym samym bardzo eleganckie, wykonane z doskonałej jakości materiałów na wąskim, wysokim obcasie. Dużą popularnością wśród pań, prócz wspomnianych modeli klasycznych, cieszą się  również botki na platformie lub koturnie. W pierwszym przypadku podwyższenie obejmuje jedynie przednią część buta, pod piętą znajduje się tradycyjny obcas – może być to obcas szeroki lub szpilka. W drugim przypadku podeszwa podwyższona jest na całej długości buta, przez co wydaje się on zdecydowanie bardziej masywny. W jednym i drugim przypadku podniesienie podeszwy sprawia, że nie każda kobieta uważa tego typu buty za wygodne i dlatego takie wersje są nieco mniej popularne od wersji klasycznych.

Rozmawiając o botkach nie sposób zapomnieć o ich specyficznej odmianie, czyli o kowbojkach. W tej wersji są to zwykle buty skórzane, wsuwane lub zapinane na boczny zameczek, zakrywające całą powierzchnię stopy. Możemy spotkać kowbojki niskie, sięgające jedynie nieco powyżej kostki oraz modele bardziej klasyczne, czyli sięgające połowy łydki. Co typowe dla tego typu butów, w każdym przypadku będą one wyposażone w stosunkowo szeroki, ale niezbyt wysoki obcas – zupełnie tak samo jak w kowbojkach pokazywanych w starych westernach. Warto również wspomnieć o botkach przeznaczonych do noszenia latem – butach typowo letnich, które posiadają sznurkową konstrukcję odsłaniającą większą część powierzchni stopy oraz botkach ażurowych, które stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych modeli tego typu obuwia, zapewniając przewiewność podczas ciepłych miesięcy roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *