Jaką rolę spełniają wertykulatory?

Filed in Ciekawostki by on 1 października 2014 0 Comments

wertykulatoryObecnie wertykulatory stanowią coraz szerszą ofertę produktową w bardzo wielu sklepach.  Są one wykorzystywane przede wszystkim w dbaniu o najlepszy wygląd trawnika. Ich rola jest bardzo istotna, zarówno w momencie, kiedy decydujemy się założyć trawnik, jak też potem gdy chcemy o niego zadbać jak najlepiej. Ich budowa i sposób działania nie należą do skomplikowanych, jednak na pewno są niezwykle skuteczne. Podstawą ich działania są obsadzona na obracających się częściach noże które podczas ruchu wertykulatora wbijają się w glebę. Dzięki temu trawnik przede wszystkim jest znacznie lepiej napowietrzony i dzięki temu o wiele lepiej wchłania substancje odżywcze na na przykład nawozy.

Gdy planujemy zakładać trawnik wertykulatory służą przede wszystkim odpowiedniemu przygotowaniu podłoża pod jego wykonanie. Po wyrównaniu terenu i przygotowaniu odpowiedniej ziemi dobrze jest posłużyć się nim, aby spulchnić glebę.  Dobrze jest wykonać to jeszcze przed posianiem trawy dzięki czemu bowiem nasiona będą mogły wniknąć znacznie głębiej i przede wszystkim o wiele lepiej będą kiełkowały. Gdy trawnik już mamy wykonany powinno się zabiegi za zastosowaniem wertykulatora wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. Grunt po zimie jest bowiem dość zbity, i dlatego substancje odżywcze mogą nieco gorzej w niego wnikać.  Dlatego też wertykulator powinien znaleźć się w domu każdego kto posiada trawnik., o który chce jak najlepiej dbać.

W zależności od naszych potrzeb na rynku możemy znaleźć bardzo różnorodne wertykulatory. Najpopularniejsze z pewnością są ręczne, które po prostu trzeba prowadzić po trawniku. Wymagają jednak one sporej ilości siły do ich prawidłowego zastosowania, dlatego nie są odpowiednim wyborem na dość rozległe tereny.  Wtedy na pewno znacznie lepiej jest zdecydować się na zakup sprzętu elektrycznego który umożliwia wykonanie takich prac nie tylko znacznie lepiej, ale przede wszystkim o wiele szybciej.  Jednak dostępne są także takie które doczepia się do ciągników, i umożliwiają one spulchnianie gleby na bardzo dużych obszarach. Rolnicy bowiem wykorzystują je przed siewem, aby ziemia była lepiej spulchniona. Ze względu na rosnące nimi zainteresowanie ich ilość jest coraz większa, i co za tym idzie, produkuje je coraz więcej firm. Dla zainteresowanych ich zakupem osób to na pewno bardzo dobra informacja, ponieważ mogą liczyć przede wszystkim na to, że uda się im je kupić znacznie taniej.  Oczywiście dzisiaj bez problemu można znaleźć informacje na temat niemalże wszystkich tego typu urządzeń, na przykład w Internecie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *