Transformator elektroniczny – co to jest?

Filed in Ciekawostki by on 11 grudnia 2015 0 Comments

Zagadnień elektronicznych jest obecnie naprawdę wiele. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej skomplikowane. Wśród tych, którym warto poświęcić chociaż odrobinę uwagi, znajduje się bez wątpienia transformator elektroniczny. Pojęcie to powinno być chociaż odrobinę znane każdemu z nas. Pojawia się ono bowiem na lekcjach fizyki w szkole średniej. W praktyce jednak najczęściej nie mamy o transformatorach elektronicznych najmniejszego nawet pojęcia.

Transformator elektroniczny to pojęcie, które ma charakter potoczny. Tak naprawdę chodzi o przetwornicę napięcia sieci na napięcie zmienne, którego częstotliwość jest podwyższona. Transformator elektroniczny znajduje najczęściej zastosowanie w lampach halogenowych, których zasilanie ma charakter niskonapięciowy. Zazwyczaj w grę wchodzi w tym wypadku standardowe 12V.transformator elektroniczny

Transformatory elektroniczne mają do spełnienia ogromną rolę. To właśnie dzięki nim napięcie zostaje włączane w sposób łagodny. Określa się to mianem tak zwanego soft start. Zastosowanie transformatorów elektronicznych to również mniejsze ryzyko powstania zwarcia oraz przeciążenia instalacji. Bez wątpienia ich stosowanie zwiększa więc bezpieczeństwo użytkowników. Transformatory elektroniczne, które dostępne są dzisiaj w sprzedaży wyposażone są również w zabezpieczenie termiczne. Skutecznie chroni ono transformator przed przegrzaniem się, a tym samym przed powstaniem jego awarii.

Transformatory elektroniczne są obecnie stosowane jako alternatywne rozwiązanie dla transformatorów toroidalnych. Tym, co przyczynia się do ich większej popularności są bez wątpienia dużo mniejsze rozmiary, a tym samym mniejsza waga. Jednocześnie transformatory elektroniczne mają cenę zbliżoną. Za niemalże takie same pieniądze dostajemy więc urządzenie o mniejszych rozmiarach i wadze, a cechujące się naprawdę doskonałą skutecznością.

Każdy, kto decyduje się na zastosowanie transformatora elektronicznego powinien pamiętać, aby łączna moc zastosowanych żarówek nie przekraczała mocy transformatora. W przeciwnym razie może on bowiem nie spełniać należycie swojej roli.

Transformatory elektroniczne to bez wątpienia bardzo istotne urządzenia, które powinien stosować każdy, kto zdecydował się na zamontowanie w swoim domu lamp halogenowych. Dzięki transformatorom nie trzeba obawiać się zmarcia czy przeciążenia instalacji elektrycznej. Są to elementy trwałe, skuteczne i jednocześnie nie kosztują dużo. Każdy, komu zależy na bezpieczeństwie własnym i domowników powinien zdecydować się na ich zakup.

Elektrotop.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *