Ciekawe sposoby na olejki zapachowe

Filed in Dom by on 8 czerwca 2017 0 Comments

Każdy z nas zna wiele naturalnych sposobów na zdrowie, poprawę urody, czy utrzymanie czystości. Warto korzystać z takich substancji, ponieważ chemiczne środki mogą z upływem lat niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Dlatego też należy zwrócić uwagę na olejki zapachowe. Te posiadają cenne właściwości, które przydają się w codziennym funkcjonowaniu. Oto kilka porad, które przydadzą się w każdym domu.

Sposób na miękkie tkaniny

Dla alergików syntetyczne zmiękczacze to prawdziwy koszmar. Świetną alternatywą okazać się mogą olejki zapachowe. Te w bardzo podobny sposób dbają o nasze ubrania, nadając im miękkości oraz przyjemnego i trwałego zapachu. Aby samodzielnie wykonać taki zmiękczacz, należy nalać do miski pół litra wody, dodać szklankę octu oraz dwieście pięćdziesiąt gramów sody oczyszczonej. Po dokładnym wymieszaniu należy dodać kilka kropel olejku zapachowego geraniowego oraz lawendowego. Całość możemy przelać do plastikowej butelki i gotowe. Przed rozpoczęciem prania możemy wlać sześćdziesiąt mililitrów takiego roztworu.

Naturalny odświeżacz powietrza

W prosty sposób możemy wykonać zdrowy dla nas i naszych bliskich odświeżacz. Bu móc to zrobić trzeba zaopatrzyć się w olejek cytrynowy, goździkowy, z bergamotki (po pięć kropel z każdego olejku), pięćdziesiąt mililitrów wódki, szklankę wody destylowanej i oczywiście spryskiwacz. Olejki zapachowe należy połączyć z wódką i wlać je do spryskiwacza, po wymieszaniu wlewamy wodę destylowaną i ponownie mieszamy. Otrzymaną miksturę trzeba jeszcze odłożyć na trzy lub cztery dni, wówczas będzie gotowa.

Dezynfekcja

Wiele olejków eterycznych posiada właściwości bakteriobójcze, co warto wykorzystać i stworzyć środek do dezynfekcji. Nadaje się do tego olejek jałowcowy, herbaciany, eukaliptusowy, sosnowy, a także z tymianku oraz z bergamotki. Pół litra wody należy połączyć z mieszaniną olejków zapachowych (po kilka kropel każdego z nich) i dokładnie wymieszać. Takim roztworem możemy przetrzeć powierzchnię łazienki, ponieważ zabija on bakterię i wirusy.

Środek na mole

Część olejków eterycznych posiada bardzo intensywne zapachy, za którymi nie przepadają mole. By z nimi walczyć możemy wykorzystać kombinację olejków lawendowych, goździkowych oraz rozmarynowych i cytrynowych. Dziesięcioma kroplami każdego z nich należy namoczyć szmatkę, wyjąć wszystkie ubrania z szafy i przetrzeć całość. Na wacikach można również umieścić olejki zapachowe i powiesić je między ubraniami. Pozbyć się molów można również naftaliną, jednak jej zapach nie jest przyjemny również dla ludzi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *