Dlaczego warto stosować filtr do wody?

Filed in Dom by on 8 grudnia 2017 0 Comments

Każdemu chyba przynajmniej raz w życiu zdarzyło się wpaść do domu z wielkim pragnieniem i ugasić je po prostu wodą z kranu. Oczywiście, jednorazowe zachowanie tego rodzaju w przypadku osoby dorosłej nie grozi żadnymi problemami, jednakże, jeśli chcemy regularnie pić wodę z kranu, niezbędny jest nam filtr do wody. Dlaczego konkretnie? Oto kilka powodów.

Na wstępie warto zaznaczyć, że wszystkie te argumenty są uogólnione, bo zdarzają się sytuacje, w których tego typu filtr wcale nie jest potrzebny, np. gdy mieszkamy w otoczeniu mało zanieczyszczonym, bezpośrednio przy ujęciu wody, które również jest wolne od niepożądanych substancji. Dla większości osób mieszkających jednak w mieście filtr do wody jest po prostu niezbędny.

Czy woda nie jest zdatna do spożycia?

woda z kranuWarto zaznaczyć, że generalnie woda płynąca z kranów w blokach czy domach jednorodzinnych z zasady, jeśli pochodzi z sieci wodociągowej, jest zdatna do użytku i spożycia. Przechodzi ona dokładne badania, które mają za zadanie stwierdzić, czy faktycznie dana woda może w ogóle płynąć do gospodarstw domowych. Aby to było możliwe, woda musi być zdatna do użytku; nie oznacza to jednak, że nie ma w sobie związków, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm. Co więcej, substancje takie mogą również zmieniać sam smak wody, dlatego dla wielu osób istotne jest, aby się ich pozbywać, zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości smakowej czy gotowania dla niemowląt. Z tego powodu filtr do wody pozostaje świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy czyścić jedynie wodę przeznaczoną do spożycia.

 

A co ze sprzętami?

Na zdatność do spożycia nie ma natomiast wpływu twardość wody, dlatego nawet bardzo twarda woda może płynąć w naszych rurach. Oczywiście generuje to rozmaite problemy, przede wszystkim związane z tym, że kamień pojawia się na sprzętach gospodarstwa domowego – filtrach pralek, zmywarek, w czajnikach czy garnkach. Co więcej, twarda woda negatywnie wpływa również na skórę, powodując, że staje się ona nieprzyjemnie szorstka. Z tego powodu filtr do wody powinien również zatrzymywać kamień – w takim przypadku jednak pozostaje nam ograniczona liczba rozwiązań. W mieszkaniach najlepiej sprawdzą się filtry przelotowe do konkretnych pomieszczeń czy urządzeń. W domu można założyć całą stację uzdatniania wody, usuwającą zanieczyszczenia i zmiękczającą ją dla całego budynku.

 

Jaki filtr?

Do wyboru mamy filtry do wody w dzbankach filtrujących, wystarczające do czyszczenia wody przeznaczonej do picia czy gotowania; filtr jest zdatny przez ok. miesiąc. Niektóre filtry zawierają np. dodatkową dawkę magnezu, uzupełniającą ten składnik w organizmie. Możemy zdecydować się też na urządzenia z filtrami wodnymi, np. ekspresy. Alternatywą jest filtr centralny, którego budowę można zaplanować podczas projektowania domu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *