Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym

Filed in Dom by on 12 czerwca 2017 0 Comments

Salon jest najczęściej i najintensywniej użytkowanym pomieszczeniem w domu. Zwłaszcza, gdy pełni także inną rolę, np. jest połączony z kuchnią lub wieczorami zamienia się w małą sypialnię. Tutaj wszyscy domownicy spotykają się pod koniec dnia, jedzą posiłki i przyjmują gości. Warto zatem zadbać, aby „serce domu” było należycie oświetlone i miało przyjemny klimat.

Pokój dzienny jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Jego rola zmienia się w zależności od pory dnia. Oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby na każdym z tych etapów odpowiadało na potrzeby wszystkich domowników. Jeżeli salon posiada aneks kuchenny i kącik jadalny, a do tego pełni rolę sypialnianą, musimy to wszystko uwzględnić w trakcie projektowania systemu oświetlenia.

W salonie musimy zastosować kilka rodzajów źródeł światła. Rozmieszczenie poszczególnych lamp nie jest łatwe i wymaga przestrzegania pewnych zasad. Warto też pamiętać, że wszystkie lampy powinny ze sobą współgrać wizualnie i tworzyć pewną całość. Najlepiej wybierać modele pochodzące od jednego producenta, który ma w swojej ofercie lampy o różnym przeznaczeniu, np. od marki Azzardo. W miarę możliwości wybierajmy produkty z tej samej serii – w ten sposób zachowamy ogólną stylistykę wnętrza. Zamontowanie różnych źródeł świateł pomoże podzielić wizualnie wnętrze i wyznaczyć określone strefy, np. jadalnianą.

W salonie najważniejsza jest strefa wypoczynku, której centralną część stanowi sofa i stolik kawowy. Nad stolikiem powinna znaleźć się górna lampa Azzardo, która będzie równomiernie rozświetlać całe pomieszczenie. Najlepsze są lampy, które posiadają kilka źródeł światła. Każde z nich powinno mieć możliwość regulacji, aby domownicy mogli ustawiać je według własnych potrzeb, np. w dół, aby doświetlić stolik (w czasie odrabiania zadań domowych) lub w górę (w trakcie oglądania telewizji, filmów, spotkań towarzyskich etc.).

W części jadalnianej poleca się montowanie pojedynczych kloszy Azzardo. W zależności od wielkości stołu możemy zamontować jeden lub kilka kloszy, które będą dobrze oświetlały stół. W aneksie kuchennym przydadzą się reflektorki, które łatwo skierujemy na blat roboczy. Lampki można zamontować tuż pod szafkami wiszącymi. Pod szafkami stojącymi poleca się mocowanie taśm ledowych, które dają ciekawy efekt dekoracyjny. Będą również dobrą wskazówką dla tych domowników, którzy wstają w ciągu nocy np. po coś do picia. W centralnej części kuchni możemy zawiesić również górne światło, jednak tutaj wystarczy tylko pojedynczy klosz z dość mocną żarówką.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *