Czy warto, aby dzieci chodziły do przedszkola?

Filed in Dzieci by on 20 stycznia 2017 0 Comments

Wielu rodziców zmaga się z wątpliwościami czy posyłać swoje dziecko do przedszkola, czy też nie. Specjaliści oceniają jednak, że czas spędzony w przedszkolu nie jest odbieraniem dzieciństwa, przynosi wiele korzyści dzieciom i ułatwia im start już w prawdziwej szkole. Dodatkowo pozwala maluchom rozwijać swoje umiejętności już we wczesnych latach życia pod okiem wyspecjalizowanej kadry. Często placówki oferują także zajęcia wychodzące poza standardowy program, np. przedszkole miasteczko Wilanów ma charakter dwujęzyczny i pozwala dzieciom na naukę języka angielskiego równocześnie z ich językiem ojczystym.

Kiedy dziecko jest gotowe na przedszkole?

Ocenia się, że maluch mający trzy lata jest już na tyle rozwinięty, by móc pójść do przedszkola. Wymaga się jednak od niego pewnych umiejętności. Musi umieć komunikować swoje potrzeby fizjologiczne, ponieważ jest już na etapie, gdy nauczono go radzić sobie bez pieluchy. Musi również mniej więcej umieć zjeść samodzielnie posiłek, jak i poradzić sobie z ubrankiem. Przedszkole staje się dla niego motywacją, gdzie inne dzieci są w stanie podołać tym czynnościom. Tu nabywa doświadczenia, uczy się także od innych. Komunikując się, jak i obserwując. Nadto jest to czas zabawy, odpoczynku i nawiązywania relacji z rówieśnikami. Budowania pozytywnych więzi. Ogromny krok w nauce samodzielności, kiedy nie ma w pobliżu rodziców, a pedagog może być zajęty akurat innym dzieckiem i trzeba poradzić sobie samemu. Zająć się zabawą. Pobyć również sam na sam, w swoim dziecięcym świecie Przedszkole miasteczko Wilanów realizuje program „Przyjaciele Zippiego”, który rozwija umiejętności psychospołeczne dzieci, np. uczy jak rozwiązywać konflikty. Wedle badań dzieci, które chodziły do przedszkola, są na wyższym etapie rozwoju rozpoczynając naukę szkolną. W stosunku do maluchów, które pozostawiono w domu, te pierwsze pod względem rozwoju są nawet dwa lata wyżej. Tutaj maluchy mają szansę na rozwijanie swoich umiejętności, ale całkowicie bezstresowo. Nie są bowiem w żaden sposób porównywane czy też oceniane, stąd jest to świetny sposób na zadbanie o aspekt rozwoju społecznego, fizycznego i psychicznego Najlepiej, gdy nauka powiązana jest z zabawą, np. dzieci z przedszkola miasteczko Wilanów uczą się angielskiego, grając w gry, spacerując  – wykonując naturalne czynności.

Jeśli dziecko wykazuje ochotę przebywania z rówieśnikami, nic nie stoi na przeszkodzie, by socjalizacja nastąpiła tak wcześnie. Ponadto w przedszkolu dziecko ma szansę na rozwój pod okiem specjalistów, a rodzice nie muszą martwić się o jego bezpieczeństwo.

Artykuł przygotowany przez „Świat dziecka” –  przedszkole miasteczko Wilanów

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *