Znaczenie imion

Filed in Dzieci by on 25 lipca 2018 0 Comments

Obecnie bardzo popularnym jest nadawanie takich samych imion dzieciom jak gwiazdy muzyki, telewizji czy sportu. Rodzice pragną aby dzięki temu podkreślić pewien status społeczny swoich dzieci oraz aby tak jak ich imiennicy byli w przyszłości sławni, bogaci, mieli masę kontaktów i wpływów oraz zapisali się chwalebną kartą w historii tego Świata.

Jednak taki proceder nie zawsze miał miejsce, bo przecież nie od zawsze istnieją media, które kreują rzeczywistość a przede wszystkim wzory do naśladowania. Dawniej ludzie czerpali pomysł na imię dla dziecka choćby z wiary, którą wyznawali. Wówczas wzorem był święty czy postać opisana w Biblii, która jest przecież świętą księgą chrześcijaństwa.

Imiona Świętych

Jeśli nawet nie odwoływano się do wiary to było jeszcze bardzo wiele źródeł imion. W czasach wybitnie zamieszkałych, czyli ok. X wieku imię określało cech człowieka, które odróżniały go od innych osobników znanych nauce pod określeniem homo sapiens. Były to cechy zarówno charakteru, czyli mam na myśli odwagę, waleczność, miłosierdzie, które były widoczne już u małego dziecka, jak i cechy fizyczne, ponadprzeciętna siła, czy fizjonomiczne, duże oczy, śnieżnobiałe włosy. Od tego typu cech bardzo często zależało jakie imię potomek rodu otrzyma.

Często ludzie czerpią też pomysł na imię z mitologii. Chodzi mi tu przykładowo o takie imiona jak: Apollo, Herakles bądź Artemida.

Imiona żeńskie

Warto jednak wiedzieć, że tak de facto pojęcie imienia do szerszej świadomości ludzkiej weszło dopiero w XII wieku. Ciekawostką jest również fakt, iż samodzielne imiona żeńskie nie istniały. Były tworzone dopiero od imienia męskiego.

Imiona niekoniecznie kiedyś odnosiły się do charakterystycznych cech osobowości czy fizycznych danej osoby. Bardzo często brały swój początek od nazw bardzo pospolitych, na przykład nazw roślin czy zwierząt.

Imiona dzieci

Rodzice niegdyś nadawali imię związane z przyszłym zawodem ich dziecka. Jeśli planowali, że syn będzie wielkim, sławnym oraz mężnym wojownikiem to dawali mu imię na przykład Wojsław. Miało ono świadczyć o jego charakterystycznych cechach charakteru, które sprawiły, że jest znakomitym żołnierzem, który stawi czoła najgorszym wyzwaniom.

Księga imion

W dzisiejszych czasach już nie nadaje się takich imion jak dawniej. Częściej jest to kwestia upodobania lub po prostu popularności danego imienia. Co 20-30 lat wraca moda na nadawane imiona, więc ludzie podążają za trendem.

Znaczenia imion można sprawdzić w księdze imion lub w imienniku. Już nie trzeba sięgać do książek lub chodzić do biblioteki. Wszystko znajduje się w internecie. Nawet rankingi imion publikowane są co roku na stronie http://www.znaczenie-imion.net/rankingi-imion

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *