Nowoczesne zwiedzanie – audiowycieczki

Filed in Edukacja by on 9 grudnia 2016 0 Comments

A gdyby tak ułatwić zwiedzanie obiektów turystycznych obcokrajowcom, niewidomym, czy osobom, które przyjeżdżają do nich same, bez zorganizowanej grupy? Wcześniej osoby te zazwyczaj stwarzały pewien problem w polskich muzeach, obiektach sakralnych czy innych atrakcjach. W przypadku obcokrajowców trudno było dopasować zwykle przewodnika, który mówiłby w ich języku, jeśli był to język inny niż angielski czy niemiecki. W przypadku osób niewidomych czy z innymi niepełnosprawnościami, wymagane jest zazwyczaj inne tempo zwiedzania, uniemożliwiające uczestnictwo w tradycyjnych grupach oprowadzanych przez przewodników. Z kolei osoby, które nie chcą dołączać do takich grup, bo wolą zwiedzać atrakcje w swoim tempie, też nie były zadowolone z organizowanych dla mas wycieczek. Te wszystkie problemy rozwiązują urządzenia, w których wgrane są tak zwane audiowycieczki.

Jak działają audiowycieczki

Audioprzewodniki, lub inaczej audiowycieczki działają w sposób bardzo intuicyjny. Nawet osoby, które niezbyt szybko orientują się w technicznych nowinkach, szybko opanowują ich obsługę. Mają one zazwyczaj postać niewielkich urządzeń ze słuchawkami, przypominających coś pomiędzy odtwarzaczem mp3 a walkmanem. Znajduje się na nich kilka przycisków, pozwalających wybrać język, ustawić preferowaną głośność, czasem także nawigować kolejnością nagrań. Nagrany w nich głos opowiada o mijanych właśnie miejscach, ich historii, detalach zasługujących na szczególną uwagę czy innych ciekawostkach. Nagrania można w razie potrzeby cofać i powtarzać, jeśli coś było niezrozumiałe. To wszystko sprawia, że korzystanie z audiowycieczki staje się bardzo osobistym, ciekawym doświadczeniem. Dzięki tym niewielkim urządzeniom można zejść z wydeptanych turystycznie ścieżek, poznać rzeczy, na które wcześniej nie zwróciłoby się uwagi, spędzić więcej czasu doceniając najciekawsze obiekty, a jeszcze inne, mniej interesujące, całkowicie pominąć, co nie byłoby możliwe przy uczestniczeniu w zorganizowanej wycieczce.

Inny sposób zwiedzania miast

Szczególnie ciekawe wydaje się zastosowanie audioprzewodników do zwiedzania nie małych obiektów, ale całych miast. Takie oferty przygotowują często biura informacji turystycznej, oferując odwiedzającym wypożyczenie audioprzewodników z nagranymi wycieczkami. Pozwala to uniknąć chaotycznego zwiedzania z poszukiwaniem kolejnych ulic na mapie, w telefonie, czy pytaniem o drogę, wracaniem się, bo ominęło się jakąś znaczącą atrakcję, przerzucaniem kartek papierowych przewodników i tak dalej. Audiowycieczki to zupełnie inna jakość zwiedzania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *