Zawody przyszłości

Filed in Edukacja by on 25 czerwca 2015 0 Comments

Obecnie kończąc gimnazjum należy zadecydować o tym, w jakim kierunku pójdzie dalsze kształcenie. To niemalże taka sama decyzja, jak ta o wyborze swojego zawodu. Niestety wszystko idzie do przodu tak szybko, że studenci kończąc swoje studia już nie są dostosowani do rzeczywistości, która jest w pracy po ich kierunku. Dlatego gimnazjaliści powinni dokładnie zastanowić się, jakie zawody są opłacalne.

Ważne zawody określa się teraz nie przez nazewnictwo konkretnych stanowisk, ale poprzez dziedzinę, w jakiej można pracować. I tak dwa sektory, które będą się rozwijać to IT oraz języki obce. Ta pierwsza dziedzina jest ważna, ze względu na postęp informatyczny, który następuje i niemalże codziennie słyszymy o jakiś nowościach dotyczących nowinek technologicznych. Drugi sektor to języki obce. Tutaj maszyna niestety nie zastąpi człowieka i porozumiewanie się, o ile jest ułatwione dzięki szybkiemu dostępowi do Internetu oraz różnych aplikacji, o tyle są to na tyle zawodne konstrukcje technologiczne, że o wiele lepiej spisują się ludzie.

tłumacz chińskiegoTłumacze są bardzo niezbędni w różnych dziedzinach życia. W grę wchodzi nie tylko tłumaczenie książek oraz uczestnictwo w rozmowach biznesowych, ale także w profesjach związanych z medycyną, biotechnologią, budownictwem czy inżynierią. Nie wszyscy specjaliści znają odpowiedni zakres słów. Wśród popularnych języków obcych są teraz języki skandynawskie oraz chiński. Tłumacz chińskiego czy norweskiego i szwedzkiego jest niezbędny zwłaszcza w rozmowach biznesowych. Obecny rynek, zwłaszcza w Polsce otwiera się na kraje wschodnie, dlatego niezbędną osobą do pomocy w negocjacjach będzie tłumacz chińskiego. I to nie tylko ze względu na znajomość języka, ale również kultury.

Branża IT rozwija się niesamowicie szybko. Jeżeli gimnazjalista interesuje się nowymi technologiami, procesami informatycznymi oraz różnymi zależnościami jakie zachodzą w tej dziedzinie, to z całą pewnością jest kierunek, w którym powinien podążać. Na pewno jego ciekawość przemieni się w zawodową pasję.

Jeżeli gimnazjalista stoi przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, to powinien zastanowić się nie tylko nad tym, co lubi, ale przede wszystkim nad tym, co jest opłacalne. Taka chłodna kalkulacja w tym wieku, wcale nie jest łatwa, dlatego dobrze, jeżeli miałby do pomocy osoby dorosłe. Jeżeli jednak taki młody człowiek zastanawia się nad branżą IT lub tłumaczeniami, to dobrze, aby ktoś mu podpowiedział, że tłumacz chińskiego oraz skandynawskiego, to bardzo dobry zawód również rokujący na przyszłe lata.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *