• serwis ipad łódź
 • Szybka i profesjonalna naprawa. Pogwarancyjny serwis Apple.
  fixme.com.pl

  Co powinieneś wiedzieć o lokacie bankowej?

  Filed in Ekonomia by on 17 grudnia 2013 0 Comments

  Lokaty bankowe od lat cieszą się dużym powodzeniem ze względu na bezpieczeństwo finansowe, które zapewniają osobom zakładającym lokaty. Kilka lat temu można było spotkać lokaty oprocentowane nawet na ponad 10 procent. Jeśli ktoś zainwestował dużą sumę pieniędzy mógł liczyć na spore odsetki. Niestety wraz z pojawieniem się kryzysu gospodarczego, banki stopniowo obniżały oprocentowanie lokat.

  Dziś ciężko znaleźć lokatę, której oprocentowanie przekracza 5 procent. Pomimo tego ten instrument finansowy wciąż jest chętnie wybierany przez klientów banków. Dzieje się tak ponieważ nasze oszczędności są tam bezpieczne. Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja na giełdzie, po upływie terminu lokaty, bank ma obowiązek wypłacić nam sumę, którą wpłaciliśmy, plus odsetki. W ten sposób zawsze zarabiamy na lokatach lub przynajmniej zapobiegamy stratom naszych pieniędzy, które wynikają z inflacji.

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny

  Dodatkową gwarancję zapewnia nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucja, która zajmuje się, między innymi, udzielaniem pomocy finansowej bankom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Fundusz Gwarancyjny zapewnia również wypłatę pieniędzy klientom banków. Zwraca on, bez zbędnych formalności, do 100 tysięcy euro.

  Warto trzymać pieniądze na lokatach bankowych, nawet jeśli stopy procentowe są niskie, ponieważ w ten sposób nie narażamy naszych pieniędzy na niepotrzebne ryzyko kradzieży. Kiedy pieniądze są w banku, my możemy spać spokojnie i nie przejmować się tym, że ktoś może nas okraść lub, że podczas pożaru gotówka spłonie razem z całym naszym dobytkiem.

  Rankingi lokat

  Przed pójściem do banku warto poszerzyć swą wiedzę na temat rynku finansowego. W tym celu może nam pomóc doradca finansowy. Sami możemy również zaczerpnąć wiedzy o lokatach z internetu. W sieci jest wiele portali, które tłumaczą na czym polega zakładania lokat, co to są stopy procentowe i jak wybrać najlepszą lokatę. Co miesiąc pojawiają się również rankingi oprocentowania lokat, które porównują oferty różnych banków. Najlepiej sprawdzać rankingi niezależne, czyli takie, które nie są zamieszczone na stronach internetowych poszczególnych banków.

  Jeśli nie znamy się na finansach warto popytać wśród znajomych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma wiedzę na temat instrumentów finansowych. Taka osoba zawsze może nam pomóc w wybraniu dobrej oferty.

  Pamiętajmy o tym, że nawet najwyżej oprocentowane lokaty bankowe w 2013 roku, to nie jedyna forma inwestycji. Jednak na tle innych produktów finansowych lokata jest jednym z najbardziej bezpiecznych i pewnych pomysłów na inwestycję kapitału.

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *