Możliwość odliczania podatku od samochodu osobowego

Filed in Firma by on 1 sierpnia 2016 0 Comments

odliczanie vat od samochodu osobowegoSamochód osobowy jest podstawą w codzienności każdej firmy, służąc jako niezbędne narzędzie do realizacji zakładanych celów biznesowych. Auto firmowe ciągnie za sobą jednak również spore koszty wynikające z eksploatacji, które w przypadku posiadania więcej niż jednego samochodu mogą kumulować się do potężnych rozmiarów.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku rozważania kupna samochodu na firmę – przedsiębiorcy zazwyczaj stawali tu przed dylematem czy wybrać auto ciężarowe, czy osobowe. Problem wynikał z faktu, że od aut ciężarowych można było odliczyć VAT, a w przypadku aut osobowych nie było wiadomo. Jest to podstawowy błąd, ponieważ możliwość odliczenia podatku (zarówno pełny jak i częściowy wymiar) przysługuje nie tylko samochodom ciężarowym, ale rozciąga się na każdy pojazd, który używany jest wyłącznie do celów firmowych, wliczając w to auto osobowe.
Odliczanie VAT od samochodu osobowego jest więc jak najbardziej możliwe i coraz częściej praktykowane. Przedsiębiorców motywuje perspektywa dużych oszczędności, zarówno w krótko jak i długofalowym rozrachunku. Różnice cenowe między autem ciężarowym, a osobowym potrafią być często diametralne. Dzięki posiadaniu świadomości, że odliczanie VAT-u od samochodu osobowego na firmę jest powszechnie praktykowane przedsiębiorca zyskuje pełniejsze pole do manewru przy zakupie pojazdu, który możliwie najlepiej będzie wpisywał się w zakres jego preferencji, potrzeb oraz możliwości finansowych. Wcześniejsze decydowanie się jedynie na określone warianty pojazdów wynikające z niedoinformowania przedsiębiorców zamiast niwelować koszty, niepotrzebnie je powiększały.

Pamiętać jednak należy, że odliczenie VAT od samochodu osobowego oraz powiązanych z nim wydatków eksploatacyjnych (jak paliwo) możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy użycie pojazdu nie zahacza o cele prywatne. W efekcie podatnik musi prowadzić bardzo dokładną ewidencję samochodu osobowego, który ma służyć do realizacji założeń firmy. Prowadzenie specjalnej kilometrówki, stworzenie regulaminu i zaznajomienie z nim wszystkich pracowników w firmie oraz zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego na druku VAT – 26 to kolejne wymogi, które należy spełnić by moc odliczyć VAT od samochodu osobowego. Wydawać by się mogło, że jest to spora ilość czynności wywołujących niepotrzebne zamieszanie administracyjne. Nic bardziej mylnego. Nowelizacja przepisów znacznie ułatwiła cały proces, a efekt w postaci oszczędności sprawia, że firma może ekspansywniej się rozwijać zamiast trwonić środki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *