Jak wygląda budowa domu?

Filed in Internet by on 27 listopada 2014 0 Comments

Nasz blog o domu w tym wpisie podejmie temat prawnych aspektów budowy domu. Jest to przedsięwzięcie trudne i bardzo kosztowne. Mimo to poniżej pokażemy, że jeśli będziemy się kierować kilkoma podstawowymi zasadami, to proces ten wcale nie musi być drogą przez mękę.

Pierwszym krokiem jest tu oczywiście zakup działki. O możliwości i sposobie jej ewentualnej zabudowy decyduje tzw. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa dopuszczalną powierzchnię i linię zabudowy, kształt bryły budynku oraz wylicza wszelkie inne zasady i obostrzenia ustalone przez samorząd. Z tym dokumentem możemy zapoznać się w odpowiednim urzędzie gminy. Niektóre działki nie są wyszczególnione w tym dokumencie i wtedy należy wystąpić do właściwego urzędu gminy o określenie warunków zabudowy dla naszej działki. Sprawą kluczową jest, aby zrobić to przed jej zakupem – pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Drugi etap to wybór projektu. Tutaj wybieramy pomiędzy projektem indywidualnym, którego wykonanie zlecamy architektowi, a projektem powtarzalnym. Ten pierwszy jest znacznie droższy i bardziej oryginalny, ten drugi tańszy, typowy, ale i znacznie łatwiejszy w realizacji. Co ważne, projekt musi spełniać wszystkie wymogi dotyczące warunków zabudowy na naszej działce. Dlatego nawet projekt powtarzalny może wymagać naniesienia pewnych poprawek adaptacyjnych przez architekta. Oprócz projektu samego budynku, musimy się też zaopatrzyć w plan zagospodarowania działki, który określi położenie budynku, szamba i innych ewentualnych zabudowań. Na naszym blogu o domu znajduje się klika wpisów opisujących modne ostatnio trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych.

Kolejny etap polega na załatwieniu promesy na przyłącza medialne określone w planie zagospodarowania działki. Chodzi tu głównie o doprowadzenie prądu, niekiedy także wodociągu, kanalizacji i kabla telefonicznego. W niektórych przypadkach konieczne będzie także załatwienie innych dokumentów: pozwolenie na odrolnienie lub wycinkę drzew, pozwolenie wodno-prawne itp. Uzyskanie wszystkich tych pozwoleń może sprawiać kłopoty, dlatego podczas wyboru działki do zakupu warto zwrócić uwagę, czy poprzedni właściciel zadbał o uregulowanie tych kwestii.

Następnie udajemy się do starostwa powiatowego i składamy wniosek o pozwolenie na budowę, dołączając do niego wszystkie wymienione wyżej dokumenty. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo urząd ten ma aż dwa miesiące na podjęcie decyzji. Co ważne, nasi przyszli sąsiedzi nie są stroną w tym postępowaniu, o ile zasięg naszej inwestycji nie przekracza granic działki. Lepiej jednak unikać stawiania domu w granicy. Uzyskane pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata, a rozpoczęcie budowy należy zgłosić w Powiatowym Inspektoriacie Budowlanym.

Jak widać, cały proces nie jest aż tak bardzo skomplikowany, a jeśli będziemy wystarczająco ostrożni przy zakupie działki, unikniemy wielu trudności i postawimy swój nowy dom bez problemów. Nasz blog o domu zawiera szereg porad dotyczących tego, jak bezboleśnie przejść od uzyskania pozwolenia na budowę do wprowadzenia się do nowego lokum.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *