Chcę byś działał szybciej!

Filed in Komputery by on 1 grudnia 2012 0 Comments

Twój komputer zwalania z dnia na dzień, a ciebie coś trafia?

Nikt tego nie lubi, zatem pomóż mu przyspieszyć jego funkcjonowanie. Każdy sprzęt z czasem to dopada, bo przecież na co dzień nie dbamy o to. Dopiero z czasem gdy nagromadzimy w nim zbyt dużo” śmieci” on się odzywa. Oto parę praktycznych zaleceń jakie usprawnią „waszą” wspólną współpracę.

-pozbądź się programów szpiegujących i złośliwego oprogramowania. W tym celu pobierz np. Ad – Aware.  Programy szpiegujące pracują w ukryciu, biorą pewne informacje z twojego komputera.

– wyłącz/zakończ zbędne procesy działające w tle – (Ctrl + Alt + Del) otworzy się okno menadżera zadań. Wybierz te,  jakich nie używasz i zakończ. Szczególnie te które „zabierają” najwięcej pamięci.

– jeśli jakieś programy opcjonalnie uruchamiają się po starcie to zaznacz w ich opcjach aby samoczynnie tego nie robiły.

– co jakiś czas skanuj komputer w poszukiwaniu wirusów. Tutaj musisz mieć program antywirusowy. Na Internecie jest ich wiele- dostępnych za darmo. Jeśli jesteś za legalnym oprogramowaniem to zakup jakiś antywirus w sklepie.

– postaraj się o wolne miejsce na komputerze. Gdy masz już zapełnione dyski to normalne, że komputer zwalnia.

– odinstaluj te rzeczy/programy z jakich nie korzystasz lub korzystasz bardzo rzadko. Jeśli nie ma nic na twoim komputerze co mógłbyś „wyrzucić” to dokup większą ilość pamięci RAM. Jest to bardzo dobra inwestycja.

– przy bardzo złym stanie komputera sformatuj dysk –jest to metoda ostateczna.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić poproś fachowca lub kogoś kto się na tym zna. Zrób kopie na płyty tych rzeczy na jakich ci zależy p. zdjęcia, prace, programy.

– zainstaluj sobie darmowy program CCleaner– oczyści twój komputer ze niepotrzebnych informacji jakie się na nim zapisują. Zyskasz dodatkowe miejsce i szybkość pracy.

zdefragmentuj dysk – przejdź do Mój komputer, na wybranym dysku naciśnij prawym  Właściwości, Narzędzie – ikona Zdefragmentuj.

-włącz aktualizacje na bieżąco- Panel Sterowania, dalej Centrum zabezpieczeń, dalej Automatyczne aktualizacje.

– wgraj najnowsze sterowniki, bez tego ani rusz np. sterowniki do karty graficznej, płyty głównej.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *