Jak dbać o zasilacz do laptopa?

Filed in Komputery by on 16 lipca 2016 0 Comments

Sprzęt elektroniczny to delikatne urządzenia, o które trzeba odpowiednio dbać. Troska o należyte traktowanie, przechowywanie i eksploatowanie sprzętu znacznie przedłuża jego żywotność.

Zadbaj o kable

zasilacz do laptopaDbanie o sprzęt nie jest niczym skomplikowanym i nie trzeba stosować żadnych niecodziennych sposobów – wystarczy wykształcić w sobie pewne nawyki, które uchronią komputer, klawiaturę i zasilacz do laptopa przed uszkodzeniem. Dużą uwagę na pewno musimy przywiązywać do wszystkich kabli, które niestety łatwo się łamią, zwłaszcza przy wtyczkach. Często popełnianym błędem jest wyciąganie wtyczek za kabel, a nie za samą wtyczkę – w ten sposób bardzo nadwyrężamy połączenia, które znajdują się wewnątrz niej. Po dłuższym czasie takich praktyk druciki rozlutowują się, a zasilacz do laptopa wymaga wymiany. Dużym błędem jest również zbyt ciasne zwijanie zasilacza do laptopa, co również przyczynia się do łamania kabla. Istotna jest kolejność podłączania urządzeń do gniazdka elektrycznego. Najpierw należy połączyć wtyczkę z zasilaczem, następnie podłączyć ten zestaw do prądu, a dopiero wtedy można podłączyć sam sprzęt.

Gdy wymieniasz zasilacz do laptopa

Każdy komputer ma nieco inne wymagania co do mocy i napięcia, dlatego kupując nowe (albo zapasowe) zasilacze do laptopa musimy koniecznie wziąć pod uwagę wskazania producenta. Odpowiednie parametry znajdziemy na oryginalnej ładowarce – volty [V], ampery [A] oraz waty [W]. te wartości określają maksymalne obciążenie ładowarki, dlatego wartości umieszczone na zasilaczu do laptopa powinny być większe niż na samym komputerze. Jeżeli będzie odwrotnie to ładowarka po prostu się przepali. Zasilacze trzeba trzymać z dala od źródła ciepła, ponieważ wysoka temperatura da podobny efekt. Istotne jest chłodzenie całego komputera, ponieważ urządzenia elektroniczne są bardzo wrażliwe. Warto zatem stosować specjalne podkładki chłodzące pod laptopa, dzięki którym słabe wiatraki będą miały odpowiednie wsparcie. Laptopy nie lubią szybkiego i mocnego zamykania klapy, dlatego musimy robić to delikatnie i uważnie, w żadnym razie nie możemy jej dociskać. W przeciwnym razie pękną zawiasy, a sama matryca może ulec uszkodzeniu (często pierwszym objawem są tzw. martwe piksele na ekranie). Każdy użytkownik powinien od czasu do czasu odkurzyć klawiaturę, do której przedostają się drobiny pożywienia, kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza. Osoby, które dużo podróżują i często zabierają ze sobą komputer powinny zaopatrzyć się w ochronną torbę na laptopa – jest nieco większa i cięższa od klasycznego futerału, ale zapewnia doskonałą ochronę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *