Rodzaje komputerowych gryzoni

Filed in Komputery by on 4 września 2015 0 Comments

Każdy, kto posiada komputer stacjonarny musi korzystać z myszki. Ten elektroniczny gadżet przydaje się też i właścicielom laptopów, np. przy prowadzeniu prezentacji, wykładów, projektowaniu. Na rynku jest kilka rodzajów myszek, z czego każdy z nich ma swoich zagorzałych zwolenników. Jakie są ich rodzaje i który model warto dla siebie kupić?

Kulkowa
Myszki komputerowe z kulką w środku to najstarszy rodzaj myszek, jakie są na rynku. Najważniejszym elementem w ich konstrukcji jest metalowa kulka pokryta gumą oraz dwie rolki, na których opiera się działanie gadżetu. Podczas poruszania kulka jest wprawiana w ruch, która obraca rolkami, które z kolei przenoszą ruch użytkownika na monitor. Te modele wymagają jednak odpowiednich podkładek, które umożliwiają ich prawidłowe działanie. Sporym minusem tego typu myszek komputerowych jest fakt, że wymagają one regularnego czyszczenia, ponieważ na kulce łatwo osadza się kurz i brud, który następnie jest przenoszony wewnątrz urządzenia. Tych modeli już w zasadzie się nie używa, ponieważ zostały one wyparte przez bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Optyczna
Myszy optyczne kilka lat temu zupełnie przejęły rynek i w ekspresowym tempie wyparły z niego ich kulkowe poprzedniki. Myszki komputerowe z systemem optycznym są dużo bardziej precyzyjne, a także bardziej praktyczne, ponieważ nie wymagają podkładek i czyszczenia. Ich działanie jest oparte na wysyłanym sygnale optycznym do powierzchni, na której się porusza urządzenie. Sygnał odbija się i wraca do myszki, która przetwarza dane i przekłada je na ruch na ekranie. Jedyna powierzchnia, na której urządzenie nie może działać to lustro. Ten rodzaj myszek komputerowych jest obecnie najpopularniejszy, z czego dużym powodzeniem cieszą się te bezprzewodowe. Modele optyczne dzielą się na diodowe (w których sygnał jest wysyłany za pomocą diody LED), laserowe (które są bardziej precyzyjne, ale też przez długi czas były dość drogie, dzisiaj ich cena już odbiega zbyt mocno od cen myszek ledowych), wertykalne (na podczerwień).

Myszki komputerowe

Powietrzna
Warto wspomnieć o także tym rodzaju myszek komputerowych, które są połączeniem myszy i pilota. Przy użyciu wraz z podkładką takie urządzenie zachowuje się jak zwykła myszka optyczna. Można jej jednak używać jako odpowiednika pilota, co przydaje się na prezentacjach, podczas oglądania zdjęć, slajdów itp. Jedynym jej minusem jest mała precyzja, jednak ten przydatny gadżet nie powstał z myślą o starannym projektowaniu.
Przed wyborem myszki warto dobrze przemyśleć, do czego będzie nam potrzebna i na tej podstawie wybrać konkretny model. Myszki bezprzewodowe są wygodne, ale jeśli mamy dość miejsca na biurku, warto sięgnąć po model przewodowy, który nie wymaga baterii.

Myszki komputerowe znajdziesz w sklepie Magusz.com.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *