Jak powstają filmy?

Filed in Kultura by on 7 lipca 2016 0 Comments

Kilkudziesięciu minutowe filmy, które oglądamy w swoich telewizorach tak na prawdę powstają miesiącami. W produkcji bierze udział zespół specjalistów i specjalistycznie wykwalifikowanych osób. Osób, które uczestniczą przy realizacji filmu jest więcej niż samych aktorów, ale każda produkcja filmowa finalnie skupia się właśnie na nich. Ci, o których wiemy i których doceniamy do na pewno reżyser, operator i scenograf. Zapomina się jednak o kaskaderach, statystach, epizodystach, wizażystach, stylistach itp.

produkcja filmowa w Polsce

Zasady tworzenia produkcji filmowych

Każde studio filmowe działa inaczej, niemniej jednak pewne zasady przy tworzeniu produkcji są zawsze takie same. Swoje zastosowanie znajduje tu pewien ogólny mechanizm działania. Najpierw konieczne jest napisanie scenariusza i scenopisu, później musi zostać przeprowadzony casting. Po wstępnych przygotowaniach studio filmowe może rozpocząć etap zdjęciowy. Na planie zdjęciowym odbywają się zdjęcia. Wiele osób zastanawia się jak to wygląda od kuchni i o co tak na prawdę w tym chodzi. Jest to nic innego jak kręcenie poszczególnych scen, które później po specjalistycznej obróbce staną się pełnometrażowym filmem. Każda produkcja filmowa składa się więc z poszczególnych, odpowiednio dopasowanych i nagranych zgodnie ze scenariuszem kadrów. Montaż to jednak ostatni element etapu zdjęciowego. Wcześniej do pracy przystąpić musi sztab osób w tym: rekwizytor, kostiumolog, kierownik planu, operatorzy, którzy muszą doskonale wiedzieć jakiego rodzaju zbliżenia kamerą należy użyć w danym momencie. Ważny jest również producent. To właśnie dzięki niemu finalnie możemy oglądać gotową produkcję na ekranie.

Nakłady a budżet filmowy

Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że dokładnie w taki sam sposób powstają krótkie spoty reklamowe. Produkcja telewizyjna, radiowa czy kinowa zawsze kierowana jest do ogromnej liczby potencjalnych odbiorców. Nie można więc pozwolić sobie na żadną wpadkę, która ostatecznie pogrąży film, ponieważ wiązałoby się to z ogromnymi stratami finansowymi oraz niestety także utratą renomy, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudna do odbudowania. Jedna produkcja pełnometrażowego filmu może kosztować nawet kilka milionów złotych (w przypadku polskich filmów). Jak dobry musi to więc być film, aby za sprawą oglądalności i dobrych opinii krytyków producenci, którzy inwestują w taką produkcję mogli zarobić krocie utrzymując się na rynku? Nie można pozwolić sobie na żadne wpadki i właśnie dlatego praca na planie filmowym jest tak długotrwała, kosztowna i męcząca dla zespołu pracujących specjalistów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *