Poczytaj mi książkę, czyli słowo o audiobookach

Filed in Kultura by on 11 marca 2015 0 Comments

audiobookiAudiobook to nagranie dźwiękowe, które zawierają odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej. To nagranie najczęściej zapisane jest na kasecie magnetofonowej albo płycie kompaktowej. Audiobooki są bardzo korzystne, ponieważ można w tym samym czasie słuchać daną książkę, a także prowadzić samochód, gotować bądź uprawiać jogging. Tego typu książki zyskują coraz większą ilość zwolenników, dlatego z czasem mogą nawet wyprzeć te tradycyjne książki.

Audiobooki nagrywane są przez lektorów w studiu nagraniowym. Mają one formę płyt CD, kaset magnetofonowych albo mp3. Przeznaczone są do słuchania w discmenie, na komputerze w programach do odtwarzania dźwięków, takich jak na przykład Real player, Winamp, Windows media player oraz jeszcze innych, a także można je odtwarzać na każdym odtwarzaczu CD. Książka, na podstawie, której tworzony jest audiobook najczęściej skrócona bywa o długie opisy i zostawia się tylko to, co najistotniejsze dla współczesnego odbiorcy.

Pomysł na literaturę do słuchania pochodzi z Wielkiej Brytanii i już od początku lat osiemdziesiątych wszystkie najpopularniejsze pozycje wydawane są tam zarówno w wersji papierowej, jak tez na kasecie. Podobnie jest też w Niemczech, bowiem tam rocznie wydaje się około dziewięć tysięcy książek na płytach, kasetach oraz w formacie mp3. Audiobooki są doskonałym rozwiązaniem dla ludzi, którym brakuje czasu na spokojną lekturę. Ponadto z audiobooków często korzystają osoby, które mając kłopoty ze wzrokiem podczas czytania. Kasety z książkami są też świetnym rozwiązaniem również dla zapracowanych kobiet pracujących na przykład na dwóch etatach, w firmie i w domu.

Na audiobookach można usłyszeć perfekcyjnie wyważony i dostrojony głos, o bezbłędnej dykcji i intonacji. Osoba, która słucha książki z audiobooka jest w pełni tym zaabsorbowana, bowiem jest to dla niej bardzo przyjemne doświadczenie. Ten idealny głos może towarzyszyć miłośnikom książek zawsze i wszędzie i nawet niezbyt dobra książka może okazać się niezwykle ciekawa. Książka mówiona jest idealnym rozwiązaniem dla uczniów i studentów, którzy na przykład nie radzą sobie z czytaniem lektur. Może to być dla nich bardzo dobra pomoc w nauce.

Audiobooki stają się obecnie coraz bardziej powszechne, bowiem można je nabyć w dużych księgarniach stacjonarnych, a także w Internecie. W sieci pojawiły się liczne sklepy internetowe, które sprzedają audiobooki w wersji cd oraz do ściągnięcia. Oferta tych sklepów rośnie z dnia na dzień, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie to, czego będzie potrzebował.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *