Polski „Chopin konkurs” dla wybitnych

Filed in Kultura by on 6 stycznia 2013 0 Comments

Wszyscy zdają sobie sprawę z faktu że w chwili gdy mamy powiedzieć kto był największym, najwybitniejszym Polakiem odpowiedzią, która zwykle nasuwa się w pierwszej kolejności jest Chopin. Ten wielki kompozytor, sławny w kraju i zagranica był jednym z najskuteczniejszych promotorów Polski poza granicami kraju. Świadczy o tym fakt, jak wielką popularnością cieszy się odbywający się od wielu lat aż do dzisiaj konkurs chopinowski.

Konkurs Szopenowski, w którym oczywiście Chopin jest postacią najważniejszą odbywa się w Warszawie. Jego dokładna nazwa to Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Konkurs odbywa się co pięć lat i należy do najważniejszych na świecie konkursów dla muzyków. Pierwszy konkurs chopinowski odbył się już w 1927 roku, a więc jest rozgrywany od prawie dziewięćdziesięciu lat. Nic dziwnego więc, że cieszy się tak dużym prestiżem i uznaniem w środ światowej klasy muzyków klasycznych i kompozytorów.

Na konkurs chopinowski przybywają do Warszawy kompozytorzy z całego świata tylko po to, żeby najlepiej jak umieją zagrać wybrany przez siebie utwór. Nie ulega wątpliwości, że jest to rodzaj rywalizacji, w której mogą brać udział tylko najlepsi, światowa czołówka. To, co odbywa się w Warszawie jest tylko finałem, wcześniej należy jeszcze przejść mnóstwo innych etapów. Dlatego właśnie ostatecznie o ile w ostatnim etapie udział bierze kilkunasty muzyków, o tym na samym początku jest kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli zaś chodzi o narodowość uczestników, to rozbieżność jest tutaj naprawdę ogromna. Dlatego właśnie już samo to jest faktem, jak wielkim kompozytorem był Chopin. Jeśli miałoby się patrzeć na statystyki, to oczywiście najwięcej z młodych i starszych pianistów pochodzi z Polski lub Japonii. Owa tendencja utrzymuje się od dawna. W zasadzie nie ma w tym nic zaskakującego. Przecież Japończycy słyną ze swojej miłości do Szopena, a obecność tylu Polaków już raczej nikogo nie powinna zaskakiwać. Jednak oczywiście spotkać tu tez można licznych Francuzów, Chińczyków, Niemców, Rosjan.. praktycznie cały świat.

Chopin był człowiekiem, który zdobył sobie na świecie tak ogromną popularność, że słuchać chcą go ludzie z całego świata. Tak samo dla ludzi z całym świata jest on swoistym autorytetem, ideałem do którego dążą. Odbywający się i cieszący ogromną popularnością odbywający się w Polsce konkurs Szopenowski jest tego dowodem. Ponadto wydawać by się mogło, że ta rywalizacja będzie trwała jeszcze bardzo długo. Zachęcamy do wzięcia udziału jako widz chociaż raz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *