Jaką techniką wykonuje się plakaty reklamowe?

Filed in Marketing by on 15 lutego 2016 0 Comments

Plakaty reklamowe to jedna z najtańszych i jednocześnie najbardziej popularnych form reklamy graficznej. Z plakatami reklamowymi spotykamy się na ulicy, gdy odwiedzamy aptekę, sklep czy przychodnię, gdy idziemy do fryzjera, salonu kosmetycznego czy biura turystycznego. Jednym słowem widzimy je wszędzie i w wielu różnych postaciach. Plakaty reklamowe nie są bowiem drukowane wyłącznie na papierze. Coraz częściej drukuje się je również na foliach, tekturach, a także na tekstyliach. W ten sposób nasycenie tą formą reklamy wizualnej staje się coraz większe, a same plakaty na stałe wpisują się w obraz otaczającej nas przestrzeni publicznej. A jak się je wykonuje?

druk wielkoformatowy

Współcześnie do produkcji plakatów reklamowych najczęściej wykorzystuje się druk wielkoformatowy. Służą do tego specjalistyczne urządzenia drukujące, najczęściej nowoczesne plotery, które pozwalają drukować na materiałach wielu typów, głównie na papierach, foliach, teksturach i tkaninach. Nowoczesne druki wielkoformatowe mogą być poddawane dalszej obróbce, mogą być cięte i laminowane, co zapewnia im lepszą ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Idealne rozwiązanie, gdy tego typu reklamę chcemy umieścić na świeżym powietrzu, gdzie będzie narażona na działanie promieni słonecznych i opadów atmosferycznych. Druk wielkoformatowy to możliwość drukowania plakatów o dużych rozmiarach, w takich formatach jak A0, B0, C0 i wszystkich formatach pośrednich tj. A1, A2, A3, A4 itd.. Oczywiście drukowanie największych formatów, plakatów o szerokości arkusza powyżej 1000mm wymusza konieczność zastosowania bardziej specjalistycznego sprzętu, wysokiej jakości ploterów o odpowiednich parametrach technicznych.

Warto wspomnieć, że materiały przeznaczone do druku wielkoformatowego musza zostać poddane odpowiedniej obróbce graficznej, dostosowującej je do parametrów technicznych wymaganych przez konkretne urządzenia drukujące. Dlatego wszystkie projekty plakatów, jeszcze przed drukiem, muszą być zapisane w formacie plików obsługiwanych przez konkretny model plotera. Zwykle są to popularne formaty plików graficznych tj. JPG, TIF, PDF i inne. Jeżeli zleceniodawca nie posiada pliku w odpowiednim formacie, zwykle musi wnieść dodatkową opłatę za przystosowanie projektu pod wymogi drukarki/plotera. Sam druk wielkoformatowy jest obecnie najbardziej wydajną formą druku plakatów, dlatego większość tego typu reklam wykonywana jest właśnie tą techniką. Jeżeli będziesz chciał kiedyś wykonać plakat reklamowy, konieczne stanie się znalezienie drukarni, która oferuje właśnie ten rodzaj druku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *