Gra na gitarze – co zrobić aby była łatwiejsza?

Filed in Rozrywka by on 4 marca 2013 0 Comments

Gra na gitarze to rozległe zagadnienie, pomimo tego w tym krótkim tekście podejmę próbę spojrzenia na to niezwykle pobieżnie i zaznaczyć najistotniejsze punkty na których potrzebujesz się skupić, jeśli chcesz fantastycznie „wiosłować. Nie jest ważne czy jest to gra na gitarze elektrycznej, akustycznej czy innej – zasady są uniwersalne.

Skupiaj się na jednym elemencie, a gra na gitarze będzie dużo prostsza…

Rzeczą, którą ciąglę słyszę ucząc się na akademii muzycznej jest to, aby koncentrować się tylko na pojedynczym elemencie w danej chwili w czasie ćwiczenia.

Zakładamy, że chcesz nauczyć się grać podstawowe akordy. Nie zrobisz tego szybko, jeśli będziesz zwyczajnie siadał , brał do ręki „wiosło” i je zwyczajnie grał (lub raczej próbował grać).

Musisz wyizolować bardzo mały element i pracować nad nim osobno. Np. początkowo weź jeden chwyt i ćwicz prezycyjne chwytanie go. Nie skupiasz się w tej chwili na prędkości, jedynie łapiesz akord i gdy wreszcie czysto zabrzmi, puszczasz i ponownie chwytasz itp.

Kolejny przykład to praktykowanie szybkiego grania gam. Niezwykle często gitarzyści uruchamiają metronom i ćwiczą gamy od góry na dół. Kiedy się uda to przyspieszają tempo i w ten sposób zamierzają opanować prędkie granie.

Jednak nie jest to najlepsza i i sposób. Często jest tak, że pewne miejsca sprawiają nam problem i są w pewien sposób wąskim gardłem. Musimy podzielić ćwiczenie na małe elementy i pracować nad nimi oddzielnie. Np. wyciąć tylko skrawek schematu grany na 3 i 4 strunie i ćwiczyć jedynie go.

Prezentując to inaczej:

potrzebujesz wiedzieć co byś pomyślał, gdy ktoś spytał Cię „co dokładnie teraz ćwiczysz” – jeśli odpowiedź to byłby jeden czy dwa słowa (np. prędkość, improwizację, akord E) to znaczy, że niewłaściwie ćwiczysz.

Potrzebujesz praktykować na tyle wąskie zagadnienie, że jego zwerbalizowanie zajmie przynajmniej kilka zdań (oczywiście jest to taka prosta reguła i być może znajdą się od niej wyjątki). Mogłby by to być np: czyste zmienianie miedzy chwytem F i B lub improwizację z użyciem tylko interwału sekundy.

Poświęciłem cały artykuł na omówienie tego zagadnienia, gdyż jest to bardzo ważne, aby Twoja gra na gitarze i nauka były skuteczne i przynosiły rezultaty. Pamiętaj – rozłóż naukę na drobne kawałki i pracuj nad każdym z nich niezależnie.

Słowo „izolacja” powinno stać się Twoim ulubionym, jak chcesz naprawdę dobrze wyśmienicie na gitarze!
Mam nadzieję, że zaimplementujesz tę zasadę od teraz i za kilka tygodni podzielisz się ze mną wynikami, jakie to przyniesie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *