Obrączki – symbol miłości i wierności

Filed in Ślub i wesele by on 20 stycznia 2014 1 Comment

Współczesny ślub nie może obyć się bez obrączek symbolizujących wieczną miłość. Obecne są w każdej ceremonii, bez znaczenia czy jest to uroczystość świecka czy kościelna. Spróbujemy odpowiedzieć skąd wziął się zwyczaj wykorzystania dwóch maleńkich kółek wykonanych z najszlachetniejszych metali jako symbolu wiecznej miłości i wierności oraz dlaczego są one tak istotne we współczesnych uroczystościach zaślubin.

Symbolika obrączki

Obrączki są symbolem miłości doskonałej i wierności. Swoją kolistą formą, która nie ma ani początku ani końca, odzwierciedlają bezkresny i wieczny związek dwojga kochających się osób. Są symbolicznym uzupełnieniem składanej przez małżonków przysięgi miłości i wierności, które powinny stanowić podstawę budowania przyszłego wspólnego życia. Zwyczaj wymieniania się obrączkami podczas ślubu pochodzi ze starożytnego Rzymu, w którym wymieniano się pierścieniami na znak wzajemnych powiązań. Co więcej, ten posiadający swoje korzenie w starożytności zwyczaj odnosił się także do symbolicznego przekazania uprawnień czy pełnomocnictw i stanowił uwiarygodnienie posiadanych uprawnień. W okresie późniejszym, w trakcie obrzędu zaślubin mąż przekazywał żonie obrączkę, która miała podobną symbolikę jak pierścienie rzymskie. To żona miała obowiązek noszenia jej na palcu. Obrączka miała jeszcze jedną, wbrew pozorom niebanalną funkcję do spełnienia – w czasach trwających po kilka lub kilkanaście lat wojen mężowie wcielani do wojska brali 1 część przepołowionej obrączki, która stanowiła po powrocie swego rodzaju identyfikator – to właśnie po tej części małżonkowie, często niewidzący się latami, mogli się rozpoznać. Obecnie obrączka noszona jest tradycyjnie na serdecznym palcu prawej ręki – taka pozycja dodaje jej znaczenia, szczególnie w przypadku osób praworęcznych. Dawniej noszono obrączki na lewej dłoni (tak, jak to ma obecnie miejsce w przypadku wdów lub wdowców) – co z pewnością ułatwiało wykonywanie wszelkiego rodzaju prac ręcznych.

obrączki

Rodzaj obrączek

Obrączka tradycyjnie jest dość prostym metalowym kółkiem wykonanym najczęściej z bardzo szlachetnych materiałów – dawniej obrączki wykonywano głównie ze złota, rzadziej ze srebra.  Obecnie, ten obowiązkowy element każdego ślubu, wykonywany jest zarówno z tradycyjnych metali szlachetnych – to znaczy srebra i złota, jak i z platyny czy białego złota. Nierzadko jest on dodatkowo zdobiony różnego rodzaju elementami – szlachetnymi kamieniami – zazwyczaj są to diamenty, czy innymi zdobieniami. Coraz powszechniejsze jest także grawerowanie na obrączkach ważnych dla małżonków treści – daty ślubu, istotnych znaków, symboli czy sentencji. Informacje te zazwyczaj zamieszcza się od wewnętrznej strony obrączki.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Pars pisze:

    Ja ze swoją ukochaną żoną kupiliśmy obrączki w Kruku. Zdecydowaliśmy się na wymieszanie metali. Zastosowaliśmy złoto i srebro. Efekt jest niesamowity. Polecamy każdej parze !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *