Buty Nike Roshe – co warto wiedzieć?

Filed in Społeczeństwo by on 28 września 2016 0 Comments

Buty Nike Roshe One są już tak znane, że trudno o nich nie słyszeć. Mimo że ten model butów pojawił się na rynku dopiero w 2012 roku, już uzyskał status kultowych. Jak to się stało, czemu zawdzięcza swoją sławę, co znaczy słowo Roshe i dla kogo są to buty – o tym poniżej, w krótkiej historii tych popularnych butów lifestylowych.

Pierwsze, nieudane wejście

Mało kto wie, że buty Nike Roshe (początkowo nazwane Nike Roshe Run), zaprojektowane zostały w 2010 roku. Wtedy jednak zupełnie się nie przyjęły ani nie zdobyły zainteresowania. Minęły dwa lata, podczas których projektanci modyfikowali ich wygląd i właściwości, po czym nastąpiła kolejna premiera. Tuż po prezentacji świat oszalał i nagle każdy chciał mieć swoje Nike Roshe.

Roshe, czyli co?

buty NikeCzęsto można natknąć się na pytania, w których internauci próbują rozgryźć, co właściwie znaczy owo tajemnicze Roshe przy nazwie butów Nike. Słowo to jest zmienioną formą japońskiego wyrazu Rōshi, który opisuje starego nauczyciela, mistrza. Nieco kontrastowa nazwa jak na nowoczesne buty skierowane głównie do młodych osób. Najważniejsze jednak, że się przyjęła i jest bardzo dobrze kojarzona.

Run wcale nie do biegania

Z nazwą butów z tej serii związanych jest jeszcze kilka innych ciekawostek. Kiedy w 2015 roku pojawiły się Nike Roshe One, wielu fanów było zdziwionych i oczekiwało, że pod tym hasłem kryje się kolejny, nowy, zmieniony model. Okazało się tymczasem, że w ten sposób zastąpiono nazwę Nike Roshe Run, która część osób wprowadzała w błąd. Sugerowała ona, że buty z dopiskiem Run, jak wskazywałaby logika, nadają się do biegania. Tymczasem, chociaż nie ma przeciwwskazań, żeby uprawiać w nich sport, to jednak nie posiadają one konstrukcji typowych butów do biegania. Lepiej więc nie robić tego regularnie i potraktować je bardziej jako obuwie lifestylowe, niż do treningów.

Buty dla każdego

Osoby przyzwyczajone do cen modnych sneakersów mogły być nieco zaskoczone, kiedy zobaczyły ile kosztuje para tych butów. Nie 300 czy 400 złotych, jak bywa w przypadku innych marek i modeli. Za Nike Roshe One lub Two zapłacimy zazwyczaj około 200 złotych. Dzięki specjalnym promocjom w sklepach internetowych można kupić je czasem jeszcze taniej. To też przyczyniło się do ich wielkiej popularności. Innym czynnikiem jest ogromna różnorodność kolorów i wzorów tych butów. Coś dla siebie znajdzie i nastolatka, i modny młody mężczyzna, i aktywna kobieta pracująca. Nic dziwnego więc, że niektórzy w miejsce jednej drogiej pary innej firmy kupują dwie lub trzy pary Nike Roshe, by móc dopasowywać je do różnych strojów i okazji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *