Najlepsze materiały na buty

Filed in Społeczeństwo by on 15 kwietnia 2016 0 Comments

Nasze nogi i stopy bardzo męczą się podczas dnia, nawet wtedy, gdy mamy siedzący tryb życia. W butach spędzamy każdego dnia około 8-10 godzin. To bardzo dużo, dlatego obuwie, które nosimy na co dzień musi być naprawdę wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Bardziej wymyślne modele, które są skupione przede wszystkim na wyglądzie zostawmy na imprezy i okazjonalne wyjścia.

Kobiety z reguły najlepiej czują się w butach na obcasie. Nie dotyczy to wszystkich pań, ale spora część przedstawicielek płci pięknej częściej wybiera podwyższoną podeszwę. Jednak buty, które nosimy do pracy nie mogą być wysokie. Najzdrowszy dla naszych stawów i kręgosłupa obcas ma wysokość od trzech do pięciu centymetrów. Duża wygodę zapewniają czółenka damskie, które łatwo można założyć i na chwilę zsunąć pod biurkiem w pracy, aby przynieść stopom ulgę. Najważniejsze jednak są materiały, z których czółenka damskie zostały wykonane. Najlepszym surowcem do produkcji butów jest naturalna skóra i to ona jest najzdrowsza i najbardziej trwała. Skóra może występować jednak pod wieloma postaciami i posiadać odmienne cechy.

Skóra gładka

czółenka damskieJej powierzchnia ma delikatną strukturę o małych wgłębieniach, przeważnie jest matowa, czasem ma delikatny połysk. Połysk też pojawia się z czasem na czółenkach damskich, które pierwotnie miały matowy wygląd.

Skóra lakierowana

Jest gładka, błyszcząca i pokryta specjalnym lakierem szewskim. Powierzchnia takiego materiału nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, mróz, czy długotrwałą wilgoć. „Lakierki” są dobre do okazjonalnego noszenia.

Skóra warstwowa

Składa się z dolnej, naturalnej warstwy i górnej, która jest wykonana np. z poliuretanu. Taki materiał jest bardzo wytrzymały, a przy tym łatwy w czyszczeniu. Najczęściej jest stosowany do wyrobu butów sportowych.

Nubuk

To rodzaj skóry, którego powierzchnia przypomina w dotyku skórkę brzoskwini. Nubuk wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego właścicielki czółenek damskich wykonanych z tego surowca powinny mieć w swojej szafce szczotkę z gumowym włosiem. Materiał ten nie lubi tłuszczu – widać na nim niestety odciski brudnych palców.

Zamsz

Podobny do nubuku, ale posiada na swojej powierzchni dłuższe włoski, Również jest delikatny, choć nie tak jak jego „kuzyn”. Dobrze czyści się szczotkami włosianymi i gumowymi. Używany do produkcji m.in. eleganckich czółenek damskich.

Welur

Welur jest odmianą zamszu, różni się od niego nieco wyglądem, jest trochę trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, lepiej też znosi kontakt z wodą i zabrudzeniami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *