Ćwiczenia wielostawowe – zalety i wady

Filed in Sport by on 25 września 2017 0 Comments

Ćwiczenia wykonując przy użyciu wielu stawów oraz wielu grup mięśniowych nazywamy właśnie ćwiczeniami wielostawowymi. W czasie takiego treningu angażujemy do pracy wiele obszarów naszego ciała. To oznacza, że musimy włożyć wiele siły oraz więcej pracy, w porównaniu z ćwiczeniami izolowanymi, gdzie angażujemy tylko wybraną grupę mięśniową. Zestaw do ćwiczeń ze sztangą to zestaw przyborów, które pozwolą na wykonywanie takiego treningu na siłowni czy w domu. Dobrze znane ćwiczenia jak martwy ciąg, przysiad ze sztangą czy wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia to oczywiście ćwiczenia, które zakwalifikujemy do treningu wielostawowego. W codziennym życiu mamy do czynienia tylko z ruchem, gdzie angażujemy wiele stawów, przez co trening wielostawowy z tego punktu widzenia jest praktyczniejszy oraz powinien być bardziej przekonujący dla bywalców na siłowni. Dziś trochę o zaletach, jak i wadach wykonywania ćwiczeń wielostawowych.

Zalety treningu wielostawowego

zestaw do ćwiczeń ze sztangąDzięki temu, że angażujemy wiele partii mięśniowych oraz wielu stawów naraz, jesteśmy wstanie, zbudować proporcjonalną, atletyczną sylwetkę. Gdy korzystamy z treningu wielostawowego i chcemy na przykład bardziej skupić swoją uwagę na klatkę piersiową, wszystkie mięśnie dookoła niej również będą aktywowane, aby wykonać w całości całe ćwiczenie. Poza tym wybierając zestaw do ćwiczeń ze sztangą od izolujących ćwiczeń na maszynach, możemy aktywować wiele partii mięśniowych, gdzie jesteśmy wstanie, pokonywać większe ciężary. Ćwiczenia wielostawowe posiadają wiele funkcji i świetnie sprawdzają się, jeśli pragniemy zbudować masę mięśniową, zredukować tkankę tłuszczową oraz zwiększyć siłę mięśni oraz wytrzymałość całego ciała. Należy jednak dobrze przygotować się do wykonywania takiego treningu i niezbędna jest w tym przypadku dobra rozgrzewka, gdzie rozgrzejemy całe ciało. Dobrym pomysłem na przygotowanie się do ćwiczeń wielostawowych może okazać się rozciąganie, dzięki któremu nasze mięśnie oraz stawy staną się bardziej elastyczne. Zapewni nam to uniknięcie wielu kontuzji, które mogą wystąpić podczas treningu.

Wady ćwiczeń złożonych

Jak każdy wie, że medal ma dwie strony, tak samo trening wielostawowy oprócz swoich zalet, posiada wady, których czasem nie da się uniknąć. Wykorzystując do treningu duże ciężary, nikogo nie zdziwi fakt, że jesteśmy wstanie, narazić się na kontuzje oraz urazy naszych mięśni i stawów. Przy takim rodzaju treningu technika również może okazać się sporym wyzwaniem. Ćwiczenia są bardziej skomplikowane w porównaniu z tymi na maszynach, przez co musimy mocno skupiać się bardziej nad poprawnością wykonywania ruchów. Tyczy się to również koncentracji oraz większej kontroli nad odpowiednią koordynacją, by zachować nasze ciało w stabilnej pozycji. By dojść do perfekcji, musimy poświęcić wiele czasu oraz treningów nad poprawną techniką, która pozwoli dojść nam do wybranego ideału.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *