PORADNIK: Jak kupić dobre buty trekkingowe?

Filed in Turystyka by on 26 marca 2015 0 Comments
buty trekkingowe

Buty trekkingowe marki Adidas

Każdy górski turysta wie, że odpowiednio dopasowane buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów jego ekwipunku. I choć różnorodność produktów w tym zakresie jest ogromna to wybór konkretnej pary obuwia wcale nie należy do najłatwiejszych decyzji. Dlatego pomocną wskazówką przy ich kupnie będzie określenie, na jaką porę roku mają być przeznaczone oraz w jakich górach zostaną użytkowane – niskich typu Bieszczady, a może wysokich, np. Tatry?

Buty do wędrówek po nizinach lub niskich górach

Jeśli celem naszej wyprawy są niskie góry, w których dominuje piaszczyste podłoże, wówczas idealnym wyborem okażą się niskie buty trekkingowe, nie sięgające do kostek. Charakteryzują się wszystkimi niezbędnymi dla tego typu obuwia cechami, a zatem mają dobrą podeszwę, nie przepuszczają wilgoci, są lekkie, przewiewne, zapewniające wygodę, ale nie chroniące kostki przed urazami.

Buty do wędrówek w trudniejszym terenie

W sytuacji, gdy wybieramy się w nieco trudniejsze warunki, w których dominuje skalne podłoże, wówczas wysokie buty trekkingowe okażą się strzałem w dziesiątkę. Wyróżniają się twardą podeszwą, która niweluje uczucie stąpania po kamieniach. Jeśli jednak lubimy wyzwania i wszechobecną adrenalinę, wówczas z pewnością nasz wybór padnie na Alpy. Wspinanie się po szczytach czy chodzenie po lodowcach to ekstremalne doznanie, wymagające specjalistycznego wyposażenia. Dlatego idealnymi butami trekkingowymi w tej sytuacji będą modele posiadające specjalne wzmocnienia oraz otoki, do których możliwe będzie przypięcie automatycznych raków. Dobre buty wspinaczkowe powinny charakteryzować się przewiewnością oraz wodoszczelnością. Dlatego warto szukać fasonów wzbogaconych o specjalne membrany chroniące stopę przed zamoczeniem i odprowadzające pot.

Warto dokładnie sprawdzić materiał wykonania

Buty trekkingowe najczęściej są wykonane ze skóry licowej, nubukowej lub zamszu. Charakteryzują się wytrzymałością na uszkodzenia, łatwością w pielęgnacji oraz umiejętnością swobodnego odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje również cholewka buta. Najlepiej, aby była wyposażona w jak najmniejszą liczbę przeszyć. Najlepszymi właściwościami charakteryzują się modele ze skóry licowej, które nie dość że zapewniają ochronę przed wodą to jeszcze oddychają. Polecane w przypadku wyjść w wysokie partie gór. Elementem w cholewce, na który warto zwrócić uwagę są sznurówki. W dobrych butach trekkingowych powinny być długie, mocne oraz wyposażone w specjalne haczyki, umiejscowione na odpowiedniej, zapewniającej bezpieczeństwo wysokości. Innym, równie istotnym elementem jest podeszwa, która powinna składać się z kilku warstw, cechujących się odpowiednią amortyzacją oraz wkładką zapewniającą komfort i wygodę każdego dnia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *