Zachowanie w podróży.

Filed in Turystyka by on 29 listopada 2012 0 Comments

Każdy z nas podróżuje. Jedni częściej, a inni rzadziej. Jednak bez względu na to każdego z nas obowiązują pewne zasady zachowania się przy ludziach z którymi podróżujemy. Oto krótki savoir vivre przydatny podczas podróży.

Kiedy podróż odbywamy pociągiem, to wchodząc do przedziału pełnego ludzi powinniśmy powiedzieć „Dzień dobry” i zapytać czy są wolne miejsca. Chcąc otworzyć okno należy zapytać czy nikomu nie będzie to przeszkadzać. Osobom przy samym oknie może to być niechętne. Gdy podróżujemy nocą to należy zapytać czy można zgasić światło, być może ktoś będzie chciał czytać. Podobne zasady panują w podróży autokarem, gdy ktoś siedzi obok nas. Chcąc usiąść koło kogoś zawsze trzeba na początku przywitać się i zapytać o dostępność miejsca obok.

A co z samolotem? W samolocie mamy zazwyczaj wykupione miejsce siedzące. Wiec nie ma potrzeby pytania o miejsce. Przywitajmy się podczas lokowania się na fotelu. Jeśli osoba siedząca na twoje pytania odpowiada niechętnie i nie ma ochoty rozmawiać to nie usiłujmy dłużej nawiązywać kontaktu na siłę. Na koniec możemy życzyć miłego dnia.

Bez względu na środek transportu powinniśmy wystrzegać się długich rozmów przez telefon. Komuś kto siedzi obok nas może to bardzo przeszkadzać, zwłaszcza gdy śmiejemy się do tego lub głośno mówimy. Podczas długiej podróży możemy odczuć potrzebę ściągnięcia butów. Pod żadnym pozorem nie rób tego. Jeśli chcemy posłuchać muzyki lub obejrzeć film na laptopie, to zrób to na słuchawkach. Wyobraź sobie przeciwną sytuację- tobie też nie było by miło gdyby tobie przeszkadzał dźwięk z cudzego laptopa czy komórki. Podczas jedzenia staraj się nie szeleścić specjalnie, kruszyć i mlaskać. Gdy pijesz także rób to dyskretnie.

A co, gdy dotrzemy na miejsce?Będąc w hotelu także powinniśmy się trzymać określonych zasad. Wchodząc i wychodząc z budynku należy zwrócić się do recepcji zwrotami typu „dzień dobry”, „do widzenia”. Do  restauracji na posiłek – nawet w największym upale, nie przychodźmy w kostiumie kąpielowym. Wakacje wakacjami, ale bez  przesady.

W pokoju zachowajmy czystość i higienę.  Wyrzucajmy śmieci do śmietnika, nie rozrzucajmy po całym pokoju bielizny i reszty odzieży – w zagranicznych hotelach pokoje sprzątają sprzątaczki- nie muszą tego wszytego oglądać. Tym bardziej jeśli są brudne. Na te przeznacza jedno miejsce w walizce.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *