Grzybica paznokci.

Filed in Zdrowie by on 23 kwietnia 2013 0 Comments

Grzybica paznokci to wciąż jedna z najczęściej spotykanych infekcji spowodowanych grzybami.

Ze względu na uporczywość objawów można ja zaliczyć do  najbardziej wstydliwych przypadłości. Stereotypowo grzybica może kojarzyć się z brudem, brakiem higieny i dbałości o swoje ciało – tak może myśleć każdy, kto się z nią bliżej nie spotkał. W praktyce nawet największy czyścioch może się nią zarazić poprzez uścisk dłoni, kontakt z drugim człowiekiem czy na basenie.

Do objawów grzybicy paznokci, zarówno u rąk jak i u nóg możemy na pewno zaliczyć odczuwalne w płytkach paznokci uczucie kłucia lub nawet silny i dokuczliwy ból. Jednak najbardziej przykrym objawem jest nieestetyczny wygląd zaatakowanych paznokci, który w okresie letnim może wykluczyć chorych z aktywnego życia – na przykład chodzenia boso lub w odkrytym obuwiu.

Grzyby odpowiedzialne za grzybicę, sprawiają że paznokcie zmieniają kolor na żółto – brunatny, skóra wokół nich łatwo się złuszcza, a w zaawansowanym stadium choroby stopy lub dłonie wydzielają nieprzyjemną woń. Dlatego pacjenci przyjmują z ulgą moment wyleczenia się, jednak walka z grzybicą do prostych nie należy. Wpływ na to ma trudność w dobraniu najbardziej odpowiedniego leczenia i dobrych leków. Bardzo ważne jest, aby nie próbować leczyć grzybicy na własną rękę, a powierzyć terapię lekami lekarzowi. Preparaty dostępne w aptece mogą działać pomocniczo, ale nie usuną całkowicie infekcji i, co najważniejsze nie zagwarantują jej nawrotom.

W leczeniu grzybicy można jednak próbować naturalnych metod, stosowanych jeszcze przez naszych dziadków –

wszelkiego rodzaju kąpiele z dodatkiem ziół są wskazane – pomagają przywrócić skórę chorych stóp lub dłoni do zdrowia i łagodzą nieprzyjemne objawy. Podczas leczenia musimy wykazać się dużą dbałością o higienę. Zagrzybione dłonie lub stopy wycierać osobnym ręcznikiem, dokładnie i do sucha, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu się dalszych grzybów.

Weźmy także odpowiedzialność za zdrowie swoje i ludzi w naszym otoczeniu – w okresie choroby nie chodźmy w cudzych kapciach i nie każmy gościom zakładać naszych, jeśli grzybica zaatakowała paznokcie dłoni, dobrze byłoby także powstrzymać się od uścisków, przynajmniej w początkowym, najostrzejszym stadium choroby.

więcej informacji oraz suplementy do walki z grzybicą znajdziesz na: http://www.sklepzdrowia.eu/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *